Koło zainteresowań "Mały odkrywca"

Zajęcia  koła  „Mały odkrywca”  odbywają się w każdy piątek od 12.35 do 13.20. Uczestniczy  w nich ośmioro uczniów  pierwszego oddziału . Dzieci bardzo lubią te zajęcia,  ponieważ  wykonują na nich  ciekawe eksperymenty. Co tydzień  można  dowiedzieć  się  czegoś nowego z dziedziny fizyki, chemii czy przyrody. Koło „Mały odkrywca” prowadzi Małgorzata Cukiernik.

W piątek  8 listopada  2019 roku, podczas zajęć wykonaliśmy  trzy doświadczenia. Zobaczyliśmy lewitujące jajko , dowiedzieliśmy się  skąd się bierze deszcz , a także  jak powstają chmury.

Lewitujące  jajko

Czy jajko wrzucone do wody opadnie na dno, uniesie się na powierzchnię , czy może będzie lewitowało wewnątrz? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Do słoika nalaliśmy ciepłą  wodę ( trochę więcej niż połowę słoika ) i ostrożnie włożyliśmy jajko.  Jajko opadło na dno, ale nie o to nam chodziło, więc wyjęliśmy jajko, do wody wsypaliśmy sól , dobrze mieszając , aby wszystko się rozpuściło i ponownie włożyliśmy nasze jajko. Tym razem unosiło się na powierzchni wody. Sprawił to roztwór soli. Następnie, za pomocą lejka , po ściankach naczynia , wolno wlewaliśmy zwykłej wody, aby nie wymieszała się ze słoną. Jajko zaczęło unosić się  po środku słoika ( nie opadło na dno i nie pływało po powierzchni). Lewitowało ! Nasz eksperyment się udał !

        Jak powstaje deszcz ?

Do słoika nalaliśmy gorącej wody i przykryliśmy go wieczkiem po odwrotnej stronie  , na którym umieściliśmy  kostki lodu. Gorąca woda stworzyła nam parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać i tak na ściankach słoika pojawiały się kropelki wody. Para wodna (z lądów i oceanów) jest lekka i unosi się ku górze, powstają z niej chmury. Przy zetknięciu się z zimnym powietrzem (w atmosferze im wyżej tym chłodniej) para wodna skrapla się i powstaje deszcz.

    Jak  powstaje chmura ?

W ty doświadczeniu postępujemy bardzo podobnie jak przy wcześniejszym eksperymencie czyli do słoika wlewamy wrzątek. Na pokrywce układamy lód.  Na chwilę odsłaniamy pokrywkę z lodem i wrzucamy do słoika zapaloną zapałkę, szybciutko zakrywamy wieczkiem. W środku zbiera się chmura.                                              

Chmury składają się z drobnych kropelek wody, które osiadają na cząsteczkach pyłu w atmosferze. Powstają w wyniku kondensacji pary wodnej, czyli przejścia znajdującej się w powietrzu pary wodnej, ze stanu gazowego w ciekły lub w stały stan skupienia (lód). W powietrzu unosi się też dużo innych cząsteczek, które pełnią funkcję aerozolu, do którego „przyklejają” się cząsteczki wody tworząc chmury. W naszym eksperymencie tą funkcję pełnił dym.

Aktualności

zebranie z rodzicami

12.04.2023

Zebranie z rodzicami

ZEBRANIA Z RODZICAMI ODBĘDĄ SIĘ  W DNIU 17  KWIETNIA 2023 R. (PONIEDZIAŁEK)O GODZ. 16.30 – klasy I – III i oddział przedszkolnyO GODZ. 17.30 - klasy IV – VIII ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY – SALA NR 15KLASA I – SALA NR 40KLASA II – SALA NR 30

KLASA III – SALA NR 31KLASA IV – SALA NR 39KLASA V – SALA NR 29KLASA VI – SALA 32KLASA VII – SALA 23 KLASA VIII – SALA 26

Czytaj więcej...
konkurs

13.04.2023

Szkolny Turniej Bezpieczeństwa o Ruchu Drogowym

Galeria

Czytaj więcej...
KONKURS

13.04.2023

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym na szczeblu gminnym - Moszczenica

W dniu 3 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły w składzie, grupa młodsza: Jakub Gołębiowski kl. V, Adrianna Kulik kl. IV, Liliana Nowak kl. IV; grupa starsza: Angelika Klauz kl. VII, Zuzanna Ałaszewska kl. VII i Paulina Kiełbasa kl. VII uczestniczyli w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym na szczeblu gminnym w Moszczenicy. W pierwszym etapie konkursu, uczniowie pisali test wiedzy i test skrzyżowań, później była część praktyczna. Tutaj uczestnicy wykazywali się umiejętnością jazdy rowerem po torze przeszkód. Po zsumowaniu wszystkich punktów I miejsce zajęła młodsza grupa, natomiast grupa starsza zajęła II miejsce. Jakub Gołębiowski, Adrianna Kulik i Liliana Nowak będą reprezentowali gminę Moszczenica na szczeblu powiatowym. Uczniów do konkursu przygotowała p. Magdalena Sigorska. Gratulujemy naszym uczniom osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów. 

Czytaj więcej...
frazeologiczny

13.04.2023

Szkolny Konkurs Frazeologiczny

KONKURS FRAZEOLOGICZNY I miejsce – Adrianna Wężyk – kl. VII miejsce – Anastazja Nowicz – kl. IVIII miejsce – Franciszek Masiarek – kl. V  Organizator: Marzena Kaźmierczak

Czytaj więcej...
konkurs

12.04.2023

Konkurs Recytatorski w Babach

Dnia 31.03.2023 r. w Szkole Podstawowej w Babach odbył się VII Gminny Konkurs Recytatorski  „Poeci dzieciom” dla klas I – III. Celem konkursu było odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych, recytatorskich dzieci. Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach: Karolina Szymańska z kl. I, Paulina Piera i Kacper Pomazany z kl. II, Natalia Mordaka i Jan Witkowski z kl. III. Wszyscy uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani przez swoich nauczycieli: Małgorzatę Cukiernik, Annę Kwiatkowską i Elżbietę Ogrodniczak – Kozłowską. Jury SP w Babach wyróżniło recytację wierszy w wykonaniu Pauliny Piery z kl. II oraz Jana Witkowskiego z kl. III. Natomiast pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za udział. Wręczono także dyplomy podziękowania wszystkim nauczycielom za przygotowanie uczniów.. Uczniowie i nauczyciele, którzy przybyli na konkurs integrowali się podczas poczęstunku przygotowanego przez gospodarzy konkursu. Opiekun  - Elżbieta Ogrodniczak - Kozłowska

Czytaj więcej...
wielkanoc

12.04.2023

Życzenia Wielkanocne

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka