Koło zainteresowań "Mały odkrywca"

Zajęcia  koła  „Mały odkrywca”  odbywają się w każdy piątek od 12.35 do 13.20. Uczestniczy  w nich ośmioro uczniów  pierwszego oddziału . Dzieci bardzo lubią te zajęcia,  ponieważ  wykonują na nich  ciekawe eksperymenty. Co tydzień  można  dowiedzieć  się  czegoś nowego z dziedziny fizyki, chemii czy przyrody. Koło „Mały odkrywca” prowadzi Małgorzata Cukiernik.

W piątek  8 listopada  2019 roku, podczas zajęć wykonaliśmy  trzy doświadczenia. Zobaczyliśmy lewitujące jajko , dowiedzieliśmy się  skąd się bierze deszcz , a także  jak powstają chmury.

Lewitujące  jajko

Czy jajko wrzucone do wody opadnie na dno, uniesie się na powierzchnię , czy może będzie lewitowało wewnątrz? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Do słoika nalaliśmy ciepłą  wodę ( trochę więcej niż połowę słoika ) i ostrożnie włożyliśmy jajko.  Jajko opadło na dno, ale nie o to nam chodziło, więc wyjęliśmy jajko, do wody wsypaliśmy sól , dobrze mieszając , aby wszystko się rozpuściło i ponownie włożyliśmy nasze jajko. Tym razem unosiło się na powierzchni wody. Sprawił to roztwór soli. Następnie, za pomocą lejka , po ściankach naczynia , wolno wlewaliśmy zwykłej wody, aby nie wymieszała się ze słoną. Jajko zaczęło unosić się  po środku słoika ( nie opadło na dno i nie pływało po powierzchni). Lewitowało ! Nasz eksperyment się udał !

        Jak powstaje deszcz ?

Do słoika nalaliśmy gorącej wody i przykryliśmy go wieczkiem po odwrotnej stronie  , na którym umieściliśmy  kostki lodu. Gorąca woda stworzyła nam parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać i tak na ściankach słoika pojawiały się kropelki wody. Para wodna (z lądów i oceanów) jest lekka i unosi się ku górze, powstają z niej chmury. Przy zetknięciu się z zimnym powietrzem (w atmosferze im wyżej tym chłodniej) para wodna skrapla się i powstaje deszcz.

    Jak  powstaje chmura ?

W ty doświadczeniu postępujemy bardzo podobnie jak przy wcześniejszym eksperymencie czyli do słoika wlewamy wrzątek. Na pokrywce układamy lód.  Na chwilę odsłaniamy pokrywkę z lodem i wrzucamy do słoika zapaloną zapałkę, szybciutko zakrywamy wieczkiem. W środku zbiera się chmura.                                              

Chmury składają się z drobnych kropelek wody, które osiadają na cząsteczkach pyłu w atmosferze. Powstają w wyniku kondensacji pary wodnej, czyli przejścia znajdującej się w powietrzu pary wodnej, ze stanu gazowego w ciekły lub w stały stan skupienia (lód). W powietrzu unosi się też dużo innych cząsteczek, które pełnią funkcję aerozolu, do którego „przyklejają” się cząsteczki wody tworząc chmury. W naszym eksperymencie tą funkcję pełnił dym.

Aktualności

ogłoszenie

14.06.2023

Ogłoszenie dni wolne

22 czerwca 2023 r. (czwartek)   Dzień wolny od zajęć dydaktyczno – wychowawczych.  Dla chętnych uczniów szkoła zapewnia zajęcia opiekuńcze (bez dowozu i obiadów).

Czytaj więcej...
wycieczka

14.06.2023

Wycieczka po Ziemi Łowickiej

Wycieczka po ZIEMI ŁOWICKIEJ             30. 05. 2023 r. uczniowie kl. II i IV odwiedzili charakterystyczne dla tego zakątka Polski miejsca.            W ŁOWICZU wprawił wycieczkowiczów w zdumienie ogromny gmach Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja usytuowany w centrum miasta przy Starym Rynku.            W ŻELAZOWEJ WOLI uczniowie zwiedzili Muzeum Fryderyka Chopina z ekspozycją pamiątek rodzinnych Chopinów. Poznali fakty z życia najwybitniejszego polskiego kompozytora. Z zaciekawieniem oglądali bogactwo flory występujące w przylegającym do dworu parku.            Pobyt w skansenie w MAURZYCACH przybliżył odwiedzającym realia życia na wsi na przestrzeni XIX i XX w. Do ciekawych obiektów parku etnograficznego należy zespół sakralny, kapliczki, budynki mieszkalne, szkoła, wiatrak, stodoły. Obok zabytków architektury dzieci obejrzały meble, sprzęt gospodarstwa domowego, obrazy, tkaniny i narzędzia rolnicze.            Na zakończenie wycieczki uczniowie podziwiali barokowy pałac w NIEBOROWIE oraz odbyli spacer po zabytkowym parku w stylu francuskim.             Duża liczba pytań zadawanych przewodnikom przez uczniów świadczyła o zainteresowaniu wycieczką.

Czytaj więcej...
ogłoszenie

06.06.2023

Ogłoszenie dni wolne

8 czerwca 2023 r. (czwartek)   Boże Ciało – dzień wolny od pracy  9 czerwca 2023 r. (piątek) – dzień wolny od zajęć, odpracowany Festynem Rodzinnym. W tym dniu szkoła nie pracuje.

Czytaj więcej...
konkurs

30.05.2023

Gminny Konkurs Recytatorski ,,Kocham Cię, Mamo’’

W piątek 26 maja odbył się w Szkole Podstawowej w Moszczenicy Gminny Konkurs Recytatorski ,,Kocham Cię, Mamo’’. W konkursie uczestniczyła nasza uczennica Bianca Dąbrowska, która dostała za swój występ wyróżnienie. Gratulujemy!

Czytaj więcej...
akademia

30.05.2023

Dzień Matki

Dzień Matki galeria

Czytaj więcej...
Torun

25.05.2023

Wycieczka turystyczno - krajoznawcza do Torunia oddziału trzeciego

Dnia 27. 04. 2023 r. oddział III  Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach udał się na wycieczkę turystyczno – krajoznawczą do Torunia. Opiekę sprawowały panie: Elżbieta Ogrodniczak – Kozłowska, Monika Baryła. Uczestnicy wycieczki pod kierunkiem przewodnika zwiedzili w Toruniu zabytki: Stary Rynek z krzywą wieżą, fontannę z żabami, pomnik Mikołaja Kopernika, figurki: pieska, osiołka i smoka, ruiny Zamku Krzyżackiego wraz z jego legendami, uczestniczyli w warsztatach robienia piernika w Muzeum Piernika oraz mogli tam dokonać zakupu wyrobów z piernika.. Był też wolny czas na rynku, gdzie uczniowie kupowali pamiątki z pobytu w  Toruniu. Uczniowie wzbogaceni w wiedzę o zabytkach Torunia, jego legendach, uszczęśliwieni pamiątkami, wrócili do Jarost. Organizator wycieczki: Elżbieta Ogrodniczak - Kozlowska

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka