Koło zainteresowań "Mały odkrywca"

Zajęcia  koła  „Mały odkrywca”  odbywają się w każdy piątek od 12.35 do 13.20. Uczestniczy  w nich ośmioro uczniów  pierwszego oddziału . Dzieci bardzo lubią te zajęcia,  ponieważ  wykonują na nich  ciekawe eksperymenty. Co tydzień  można  dowiedzieć  się  czegoś nowego z dziedziny fizyki, chemii czy przyrody. Koło „Mały odkrywca” prowadzi Małgorzata Cukiernik.

W piątek  8 listopada  2019 roku, podczas zajęć wykonaliśmy  trzy doświadczenia. Zobaczyliśmy lewitujące jajko , dowiedzieliśmy się  skąd się bierze deszcz , a także  jak powstają chmury.

Lewitujące  jajko

Czy jajko wrzucone do wody opadnie na dno, uniesie się na powierzchnię , czy może będzie lewitowało wewnątrz? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Do słoika nalaliśmy ciepłą  wodę ( trochę więcej niż połowę słoika ) i ostrożnie włożyliśmy jajko.  Jajko opadło na dno, ale nie o to nam chodziło, więc wyjęliśmy jajko, do wody wsypaliśmy sól , dobrze mieszając , aby wszystko się rozpuściło i ponownie włożyliśmy nasze jajko. Tym razem unosiło się na powierzchni wody. Sprawił to roztwór soli. Następnie, za pomocą lejka , po ściankach naczynia , wolno wlewaliśmy zwykłej wody, aby nie wymieszała się ze słoną. Jajko zaczęło unosić się  po środku słoika ( nie opadło na dno i nie pływało po powierzchni). Lewitowało ! Nasz eksperyment się udał !

        Jak powstaje deszcz ?

Do słoika nalaliśmy gorącej wody i przykryliśmy go wieczkiem po odwrotnej stronie  , na którym umieściliśmy  kostki lodu. Gorąca woda stworzyła nam parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać i tak na ściankach słoika pojawiały się kropelki wody. Para wodna (z lądów i oceanów) jest lekka i unosi się ku górze, powstają z niej chmury. Przy zetknięciu się z zimnym powietrzem (w atmosferze im wyżej tym chłodniej) para wodna skrapla się i powstaje deszcz.

    Jak  powstaje chmura ?

W ty doświadczeniu postępujemy bardzo podobnie jak przy wcześniejszym eksperymencie czyli do słoika wlewamy wrzątek. Na pokrywce układamy lód.  Na chwilę odsłaniamy pokrywkę z lodem i wrzucamy do słoika zapaloną zapałkę, szybciutko zakrywamy wieczkiem. W środku zbiera się chmura.                                              

Chmury składają się z drobnych kropelek wody, które osiadają na cząsteczkach pyłu w atmosferze. Powstają w wyniku kondensacji pary wodnej, czyli przejścia znajdującej się w powietrzu pary wodnej, ze stanu gazowego w ciekły lub w stały stan skupienia (lód). W powietrzu unosi się też dużo innych cząsteczek, które pełnią funkcję aerozolu, do którego „przyklejają” się cząsteczki wody tworząc chmury. W naszym eksperymencie tą funkcję pełnił dym.

Aktualności

sąd

11.10.2021

Wycieczka do Sądu

5 X 2021 r. uczniowie kl. VIII A zwiedzili wybudowany na początku XX w. zabytkowy gmach Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Zachwyt wzbudziła neoklasycystyczna architektura budynku z ozdobionymi elewacjami. W Sali Macocha zebrani mieli okazję poznać historię Kacpra Macocha, znanego jako ojciec Damazy – zakonnik paulin z Częstochowy, który ograbił dla swej ukochanej koronowany obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i skarbiec na Jasnej Górze. Młodzież podziwiała Salę Tradycji Sądownictwa im. St. Srzednickiego – Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, w której znajduje się portret cara Mikołaja II – inicjatora i fundatora budowy gmachu. W ramach wizyty uczniowie uczestniczyli w charakterze obserwatorów w rozprawie sądowej z zakresu prawa pracy, a także wysłuchali prelekcji kuratora rodzinnego. Organizator wyjazdu: M. Kaźmierczak, opiekunowie: B. Dudek, M. Kaźmierczak.

Czytaj więcej...

08.10.2021

Dowozy w dniach: 14, 15.10.2021 na zajęcia wspomagające

Plan dowozu uczniów  w dniach 14 – 15.10.2021r. dla uczniów klas 4-8

na zajęcia wspomagające

Szkoła Podstawowa im. Margarethy Kamprad  w Jarostach

 

L.p.

Przystanek

Godz. odjazdu

0.

Raków, ul. Piotrkowska (dla wysiadających)

7.00

 

Raków, ul. Piotrkowska (dla wysiadających)

14.50  

Czytaj więcej...

08.10.2021

Ogłoszenie dni wolne

14 października 2021 r. (czwartek) – dzień wolny od zajęć dydaktyczno- wychowawczych ustalony na podstawie  art. 74 Karty NauczycielaDla chętnych uczniów szkoła zapewnia zajęcia opiekuńczew godz. 7.00-16.00Dyżur opiekuńczy pełnią:7.00 – 11.30 – p. Grabska11.30 – 16.00 p. Banaszczyk  15 października 2021 r. (piątek) – dzień wolny od zajęć dydaktyczno – wychowawczych ustalony na podstawie § 5 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego.Dla chętnych uczniów szkoła zapewnia zajęcia opiekuńczew godz. 7.00-16.00Dyżur opiekuńczy pełnią:7.00 – 11.30 – p. Grabska11.30 – 16.00 p. Lenarczyk   

Czytaj więcej...
Konkurs o Świętym Stanisławie

05.10.2021

„Święty Stanisław Kostka – moim patronem”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym pt.: „Święty Stanisław Kostka – moim patronem”.  W kategorii klas I-IV nagrody otrzymali:2.miejsce: Iga Zielińska- SP JarostyWyróżnienie: Franciszek Masiarek- SP Jarosty W kategorii klas V-VIII nagrody przyznano : 1.     miejsce -  Maria Wojciechowska- SP Jarosty3.     miejsce- Zuzanna Mamełek- SP Jarosty  Gratulujemy !!!

Czytaj więcej...
wymiana

04.10.2021

Uwaga!!! Wymiana książkowa Uwaga!!!

Regulamin wymiany książkowej:

Włączenie się w akcję jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu, czyli przekazaniem nieodpłatnie prawa własności do książki innej osobie.

Czytaj więcej...
saltos

04.10.2021

Wycieczka do parku trampolin ,,Saltos''

W dniu 27.09.2021r. uczniowie klasy VII uczestniczyli w zajęciach sportowych w łódzkim parku trampolin „Saltos”. Był to prezent na Dzień Chłopaka zorganizowany przez samorząd klasowy. Pod okiem instruktora młodzież obejrzała krótki film o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, a następnie grupa przystąpiła do rozgrzewki. Był też czas wolny, także uczniowie mogli cieszyć się zabawą na wybranych przez siebie trampolinach. Po powrocie do szkoły na wszystkich czekała pizza. Dziękujemy rodzicom uczniów klasy VII, którzy zadbali o poczęstunek. Opiekunami grupy podczas wycieczki były: Magdalena Sigorska i Ewa Kroczyńska.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka