Koło zainteresowań "Mały odkrywca"

Zajęcia  koła  „Mały odkrywca”  odbywają się w każdy piątek od 12.35 do 13.20. Uczestniczy  w nich ośmioro uczniów  pierwszego oddziału . Dzieci bardzo lubią te zajęcia,  ponieważ  wykonują na nich  ciekawe eksperymenty. Co tydzień  można  dowiedzieć  się  czegoś nowego z dziedziny fizyki, chemii czy przyrody. Koło „Mały odkrywca” prowadzi Małgorzata Cukiernik.

W piątek  8 listopada  2019 roku, podczas zajęć wykonaliśmy  trzy doświadczenia. Zobaczyliśmy lewitujące jajko , dowiedzieliśmy się  skąd się bierze deszcz , a także  jak powstają chmury.

Lewitujące  jajko

Czy jajko wrzucone do wody opadnie na dno, uniesie się na powierzchnię , czy może będzie lewitowało wewnątrz? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Do słoika nalaliśmy ciepłą  wodę ( trochę więcej niż połowę słoika ) i ostrożnie włożyliśmy jajko.  Jajko opadło na dno, ale nie o to nam chodziło, więc wyjęliśmy jajko, do wody wsypaliśmy sól , dobrze mieszając , aby wszystko się rozpuściło i ponownie włożyliśmy nasze jajko. Tym razem unosiło się na powierzchni wody. Sprawił to roztwór soli. Następnie, za pomocą lejka , po ściankach naczynia , wolno wlewaliśmy zwykłej wody, aby nie wymieszała się ze słoną. Jajko zaczęło unosić się  po środku słoika ( nie opadło na dno i nie pływało po powierzchni). Lewitowało ! Nasz eksperyment się udał !

        Jak powstaje deszcz ?

Do słoika nalaliśmy gorącej wody i przykryliśmy go wieczkiem po odwrotnej stronie  , na którym umieściliśmy  kostki lodu. Gorąca woda stworzyła nam parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać i tak na ściankach słoika pojawiały się kropelki wody. Para wodna (z lądów i oceanów) jest lekka i unosi się ku górze, powstają z niej chmury. Przy zetknięciu się z zimnym powietrzem (w atmosferze im wyżej tym chłodniej) para wodna skrapla się i powstaje deszcz.

    Jak  powstaje chmura ?

W ty doświadczeniu postępujemy bardzo podobnie jak przy wcześniejszym eksperymencie czyli do słoika wlewamy wrzątek. Na pokrywce układamy lód.  Na chwilę odsłaniamy pokrywkę z lodem i wrzucamy do słoika zapaloną zapałkę, szybciutko zakrywamy wieczkiem. W środku zbiera się chmura.                                              

Chmury składają się z drobnych kropelek wody, które osiadają na cząsteczkach pyłu w atmosferze. Powstają w wyniku kondensacji pary wodnej, czyli przejścia znajdującej się w powietrzu pary wodnej, ze stanu gazowego w ciekły lub w stały stan skupienia (lód). W powietrzu unosi się też dużo innych cząsteczek, które pełnią funkcję aerozolu, do którego „przyklejają” się cząsteczki wody tworząc chmury. W naszym eksperymencie tą funkcję pełnił dym.

Aktualności

konkurs

27.03.2024

Gminny Konkurs Ortograficzny i Gminny Konkurs Plastyczny z zakresu uzależnień

Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego z zakresu profilaktyki uzależnieńW tym roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Szczęśliwa rodzina bez używek i przemocy”. Wśród dużej ilości przekazanych przez nas prac były również takie, które jury zdecydowało się nagrodzić. W kategorii I uznanie zdobyły prace Igi Zielińskiej i Darii Dajcz z kl. IV,        w kategorii II nagrodzono pracę Leny Dajcz z kl. VII, wyróżniony został także uczeń kl. IV Krzysztof Kaczmarek w kategorii III. Gratulujemy! Gminny konkurs ortograficzny Podczas zmagań konkursowych naszą szkołę reprezentowały uczennice: Iga Piskorz i Wiktoria Dajcz    z kl. VII oraz Paulina Kiełbasa z kl. VIII. Pomimo tego, że nie udało im się zająć miejsca na podium, sam udział w konkursie był dla nich niewątpliwie cennym doświadczeniem, jak również okazją do integracji z uczniami z innych szkół z terenu naszej gminy. 

Czytaj więcej...
konkurs

27.03.2024

Szkolny Konkurs Ortograficzny

Szkolny Konkurs Ortograficzny 2024 I m. Alicja Bernacka kl. VII m. Anastazja Nowicz kl. VIII m. Martyna Dziubecka kl. IV  Organizator: Marzena Kaźmierczak

Czytaj więcej...
konkurs

27.03.2024

Gminny Konkurs Recytatorski w Szkole Podstawowej w Babach

Czytaj więcej...
kiermasz

25.03.2024

Kiermasz Wielkanocny 25 - 27.03.2024! Zapraszamy!

Czytaj więcej...
akcja

25.03.2024

Akcja! Zbieramy Skarpetki!

Czytaj więcej...
akcja

25.03.2024

Powitanie w oddziale przedszkolnym

Powitanie wiosny przez przedszkolaków    To właśnie ona była dziś gwiazdą naszego dnia, zrobiona z rolek od papieru, pomponów, tektury, papieru, starych materiałów, papierowych foremek od ciasteczek, brokatowych kuleczek - „Marzanna”, bo o niej mowa wrzucona do wody zainicjowała 21.03.2024 roku powitanie wiosny w oddziale przedszkolnym.      Zgodnie z odwieczną tradycją tworzyły ją dzieci z pomocą wychowawcy. Jej twarz została wycięta ze sztywnej tektury, ciało powstało ze złączonych taśmą rolek od papieru. Cała reszta to już finezja sztuki artystycznej czyli suknia z fartucha chirurgicznego, kwiaty z foremek do ciast i brokatowych kulek, papierowa, rozwiana czupryna, ruchome kuszące oczka oraz uśmiechnięte papierowe usta. To rysopis naszej „Marzanny” stworzonej przez przedszkolaków z okazji pierwszego dnia wiosny. Jej los choć typowy dla każdej „Marzanny” zakończył się w pobliskiej rzeczce. Natomiast nasze uśmiechy na buziach i wypowiadane magiczne, wiosenne zaklęcie: „Marzanno, marzanno Ty piękna Panno do wody Cię wrzucamy, bo wiosny czekamy” wieści, że teraz wiosenna pogoda już murowana! 

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka