Koło zainteresowań "Mały odkrywca"

Zajęcia  koła  „Mały odkrywca”  odbywają się w każdy piątek od 12.35 do 13.20. Uczestniczy  w nich ośmioro uczniów  pierwszego oddziału . Dzieci bardzo lubią te zajęcia,  ponieważ  wykonują na nich  ciekawe eksperymenty. Co tydzień  można  dowiedzieć  się  czegoś nowego z dziedziny fizyki, chemii czy przyrody. Koło „Mały odkrywca” prowadzi Małgorzata Cukiernik.

W piątek  8 listopada  2019 roku, podczas zajęć wykonaliśmy  trzy doświadczenia. Zobaczyliśmy lewitujące jajko , dowiedzieliśmy się  skąd się bierze deszcz , a także  jak powstają chmury.

Lewitujące  jajko

Czy jajko wrzucone do wody opadnie na dno, uniesie się na powierzchnię , czy może będzie lewitowało wewnątrz? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Do słoika nalaliśmy ciepłą  wodę ( trochę więcej niż połowę słoika ) i ostrożnie włożyliśmy jajko.  Jajko opadło na dno, ale nie o to nam chodziło, więc wyjęliśmy jajko, do wody wsypaliśmy sól , dobrze mieszając , aby wszystko się rozpuściło i ponownie włożyliśmy nasze jajko. Tym razem unosiło się na powierzchni wody. Sprawił to roztwór soli. Następnie, za pomocą lejka , po ściankach naczynia , wolno wlewaliśmy zwykłej wody, aby nie wymieszała się ze słoną. Jajko zaczęło unosić się  po środku słoika ( nie opadło na dno i nie pływało po powierzchni). Lewitowało ! Nasz eksperyment się udał !

        Jak powstaje deszcz ?

Do słoika nalaliśmy gorącej wody i przykryliśmy go wieczkiem po odwrotnej stronie  , na którym umieściliśmy  kostki lodu. Gorąca woda stworzyła nam parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać i tak na ściankach słoika pojawiały się kropelki wody. Para wodna (z lądów i oceanów) jest lekka i unosi się ku górze, powstają z niej chmury. Przy zetknięciu się z zimnym powietrzem (w atmosferze im wyżej tym chłodniej) para wodna skrapla się i powstaje deszcz.

    Jak  powstaje chmura ?

W ty doświadczeniu postępujemy bardzo podobnie jak przy wcześniejszym eksperymencie czyli do słoika wlewamy wrzątek. Na pokrywce układamy lód.  Na chwilę odsłaniamy pokrywkę z lodem i wrzucamy do słoika zapaloną zapałkę, szybciutko zakrywamy wieczkiem. W środku zbiera się chmura.                                              

Chmury składają się z drobnych kropelek wody, które osiadają na cząsteczkach pyłu w atmosferze. Powstają w wyniku kondensacji pary wodnej, czyli przejścia znajdującej się w powietrzu pary wodnej, ze stanu gazowego w ciekły lub w stały stan skupienia (lód). W powietrzu unosi się też dużo innych cząsteczek, które pełnią funkcję aerozolu, do którego „przyklejają” się cząsteczki wody tworząc chmury. W naszym eksperymencie tą funkcję pełnił dym.

Aktualności

akcja

10.04.2024

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - obchody w naszej szkole

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu  3 kwietnia uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach obchodzili po raz kolejny Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Święto obchodzone corocznie 2 kwietnia ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Z tej okazji w naszej szkole przygotowano wystawę z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. W tym dniu w naszej szkole dominował kolor niebieski – kolor przewodni święta. Uczniowie przygotowywali prace o tolerancji wobec osób widzących świat inaczej niż oni sami. Mamy nadzieję, że wspólne działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

Czytaj więcej...
konkurs

10.04.2024

Wielkanocna Dekoracja - laureaci konkursu

Czytaj więcej...
konkurs

10.04.2024

Wyniki konkursu fotograficznego

Ogłoszenie wyników konkursu !!!

Z przyjemnością informujemy, że zwycięzcami konkursu fotograficznego „Emocje w obiektywie” zostali Michał Dziubecki kl. I a, Antonina Kleska kl. IV, Martyna Dziubecka kl. IV oraz Patryk Besztak kl. V.

Zadaniem konkursowym było wykonanie fotografii prezentującej emocje, przeżycia lub nastroje naszych uczniów. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności dostrzegania specyfiki i wyjątkowości każdego z nas, odkrywanie cech osobowościowych dzieci oraz promowanie pasji fotograficznych.Niebawem prace uczniów w postaci filmu będzie można podziwiać na dolnym korytarzu szkolnym. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac serdecznie gratulujemy!!! Organizatorami konkursu były: p. Monika Robert, p. Monika Baryła

Czytaj więcej...
konkurs

27.03.2024

Światowy Dzień Autyzmu

Czytaj więcej...
konkurs

27.03.2024

Gminny Konkurs Ortograficzny i Gminny Konkurs Plastyczny z zakresu uzależnień

Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego z zakresu profilaktyki uzależnieńW tym roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Szczęśliwa rodzina bez używek i przemocy”. Wśród dużej ilości przekazanych przez nas prac były również takie, które jury zdecydowało się nagrodzić. W kategorii I uznanie zdobyły prace Igi Zielińskiej i Darii Dajcz z kl. IV,        w kategorii II nagrodzono pracę Leny Dajcz z kl. VII, wyróżniony został także uczeń kl. IV Krzysztof Kaczmarek w kategorii III. Gratulujemy! Gminny konkurs ortograficzny Podczas zmagań konkursowych naszą szkołę reprezentowały uczennice: Iga Piskorz i Wiktoria Dajcz    z kl. VII oraz Paulina Kiełbasa z kl. VIII. Pomimo tego, że nie udało im się zająć miejsca na podium, sam udział w konkursie był dla nich niewątpliwie cennym doświadczeniem, jak również okazją do integracji z uczniami z innych szkół z terenu naszej gminy. 

Czytaj więcej...
konkurs

27.03.2024

Szkolny Konkurs Ortograficzny

Szkolny Konkurs Ortograficzny 2024 I m. Alicja Bernacka kl. VII m. Anastazja Nowicz kl. VIII m. Martyna Dziubecka kl. IV  Organizator: Marzena Kaźmierczak

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka