Koło zainteresowań "Mały odkrywca"

Zajęcia  koła  „Mały odkrywca”  odbywają się w każdy piątek od 12.35 do 13.20. Uczestniczy  w nich ośmioro uczniów  pierwszego oddziału . Dzieci bardzo lubią te zajęcia,  ponieważ  wykonują na nich  ciekawe eksperymenty. Co tydzień  można  dowiedzieć  się  czegoś nowego z dziedziny fizyki, chemii czy przyrody. Koło „Mały odkrywca” prowadzi Małgorzata Cukiernik.

W piątek  8 listopada  2019 roku, podczas zajęć wykonaliśmy  trzy doświadczenia. Zobaczyliśmy lewitujące jajko , dowiedzieliśmy się  skąd się bierze deszcz , a także  jak powstają chmury.

Lewitujące  jajko

Czy jajko wrzucone do wody opadnie na dno, uniesie się na powierzchnię , czy może będzie lewitowało wewnątrz? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Do słoika nalaliśmy ciepłą  wodę ( trochę więcej niż połowę słoika ) i ostrożnie włożyliśmy jajko.  Jajko opadło na dno, ale nie o to nam chodziło, więc wyjęliśmy jajko, do wody wsypaliśmy sól , dobrze mieszając , aby wszystko się rozpuściło i ponownie włożyliśmy nasze jajko. Tym razem unosiło się na powierzchni wody. Sprawił to roztwór soli. Następnie, za pomocą lejka , po ściankach naczynia , wolno wlewaliśmy zwykłej wody, aby nie wymieszała się ze słoną. Jajko zaczęło unosić się  po środku słoika ( nie opadło na dno i nie pływało po powierzchni). Lewitowało ! Nasz eksperyment się udał !

        Jak powstaje deszcz ?

Do słoika nalaliśmy gorącej wody i przykryliśmy go wieczkiem po odwrotnej stronie  , na którym umieściliśmy  kostki lodu. Gorąca woda stworzyła nam parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać i tak na ściankach słoika pojawiały się kropelki wody. Para wodna (z lądów i oceanów) jest lekka i unosi się ku górze, powstają z niej chmury. Przy zetknięciu się z zimnym powietrzem (w atmosferze im wyżej tym chłodniej) para wodna skrapla się i powstaje deszcz.

    Jak  powstaje chmura ?

W ty doświadczeniu postępujemy bardzo podobnie jak przy wcześniejszym eksperymencie czyli do słoika wlewamy wrzątek. Na pokrywce układamy lód.  Na chwilę odsłaniamy pokrywkę z lodem i wrzucamy do słoika zapaloną zapałkę, szybciutko zakrywamy wieczkiem. W środku zbiera się chmura.                                              

Chmury składają się z drobnych kropelek wody, które osiadają na cząsteczkach pyłu w atmosferze. Powstają w wyniku kondensacji pary wodnej, czyli przejścia znajdującej się w powietrzu pary wodnej, ze stanu gazowego w ciekły lub w stały stan skupienia (lód). W powietrzu unosi się też dużo innych cząsteczek, które pełnią funkcję aerozolu, do którego „przyklejają” się cząsteczki wody tworząc chmury. W naszym eksperymencie tą funkcję pełnił dym.

Aktualności

07.04.2021

Zmarła Jolanta Horodecka - Wieczorek

             

Czytaj więcej...
jeżycjada

31.03.2021

Jeżycjada 2021

W marcu włączyliśmy się w Ogólnopolską Akcję Czytania Jeżycjady®, której organizatorem jest wydawnictwo Akapit Press. Ze względu na obostrzenia czytanie fragmentów książek odbywało się w małych grupach. Na początek gościłam w oddziale II, gdzie wybrane przez nauczyciela dzieci czytały “Kłamczuchę” M. Musierowicz. Pozostała część zespołu słuchała i kolorowała portrety bohaterów Jeżycjady. Kolejne spotkania z przedstawicielami rodziny Borejków odbyły się w klasie VIII. Kilkoro uczniów, na trzech spotkaniach, czytało swoim kolegom i koleżankom fragmenty książek pani Musierowicz, m. in.: “Opium w rosole”, “Imieniny”, “Kłamczucha”, “Pulpecja”, “Brulion Bebe B.”, “Wnuczka do orzechów”. Ostatnie przedsięwzięcie czytelnicze zrealizowaliśmy w świetlicy. Uczestnikami byli uczniowie klasy III i I czekający na autobus. Nauczyciel przeczytał fragment wybranej przez uczniów książki pod tytułem “Noelka”. Zdecydowanej większości uczniów opowiadania się podobały. Były osoby, które jeszcze tego samego dnia wypożyczyły książki pani Musierowicz. Dziękuję paniom Małgorzacie Cukiernik i Marzenie Kaźmierczak za pomoc w organizacji przedsięwzięcia. Dziękuję wszystkim uczniom, którzy aktywnie uczestniczyli w akcji. Zachęcam do czytania książek Małgorzaty Musierowicz.             Beata Dudek

Czytaj więcej...

01.04.2021

Życzenia

Czytaj więcej...
moja okolica

31.03.2021

Konkurs dla dzieci „Moja okolica – ciekawe miejsca”

„Moja okolica – ciekawe miejsca”  - to kolejna edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Moszczenica, posiadających orzeczenie z poradni psychologiczno – pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego. Celem konkursu było promowanie walorów przyrodniczych i zabytkowych naszych najbliższych okolic. Wpłynęło łącznie 8 prac z trzech szkół: Szkoły Podstawowej w Babach, Szkoły Podstawowej w Gazomi i Szkoły Podstawowej w Jarostach. Zawierają one mały fragment tego, co warto zobaczyć podróżując po naszym regionie.  Wszystkie zostały wykonane z najwyższą starannością i zastaną nagrodzone. Organizator - Szkoła Podstawowa w Jarostach – serdecznie dziękuje uczniom biorącym udział w konkursie za ich prace, a nauczycielom i rodzicom za wsparcie działań naszych młodych artystów. Nagrody zostaną przekazane do szkół w najbliższych dniach. Zapraszam do udziału w kolejnych konkursach Beata Dudek

Czytaj więcej...

31.03.2021

Życzenia Wielkanocne od Samorządu Uczniowskiego

Czytaj więcej...
zsp1

31.03.2021

Oferta ZSP 1

Oferta edukacyjna ZSP nr 1

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka