pszczoły

07.10.2024

Pszczeli świat w oddziale przedszkolnym

Pszczeli świat

      Posłuchać niezwykłych ciekawostek o świecie pszczół, spróbować prawdziwego miodu, zrobić wyjątkowe świece woskowe - to mogli zrobić mali badacze świata z oddziału przedszkolnego SP Jarosty. Wszystko za sprawą wycieczki do Pasieki w Lipce, której gospodynią jest przesympatyczna Pani Marzena Serafińska.

 

      Pszczoła jest niezwykła i bardzo pożyteczna - to wiemy nie od dziś. Powszechnie znany wśród pszczelarzy jest cytat słów wypowiedzianych przez Alberta Einsteina: „Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”. To wszystko prawda. Pszczoły i inne pożyteczne owady zapylają kwiaty polne, ale również drzewa owocowe i warzywa. My odwdzięczamy się im tym, że zanieczyszczamy powietrze oraz pryskamy rośliny nawozami.
Zatem dzięki wizycie w Pasiece w Lipce prowadzonej przez sympatyczną pszczelarkę Panią Marzenę Serfińską dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat życia tych pracowitych owadów. Doceniliśmy w sposób szczególny ich znaczenie dla ludzkości. Oprócz ciekawych anegdotek o pszczołach, zasmakowaliśmy się w chlebie z miodem lipowym i cynamonowym. Stworzyliśmy wyjątkowe świece woskowe i dowiedzieliśmy się, że wosk wypacany jest z brzuszka pszczółek miodnych. Po tylu wrażeniach wybraliśmy się do malowniczej pasieki, by zobaczyć rodzinę pszczół zgromadzony na plastrze pochodzącym z ula. Podziwialiśmy pracowite pszczółki i rozpychającą się wśród nich królową, która oznaczona była czerwonym kółeczkiem. Następnie zjedliśmy pyszne kiełbaski. Najedzeni i bogatsi o wiedzę powróciliśmy do szkoły.

 

Organizatorem wycieczki była wychowawczyni oddziału przedszkolnego Pani Ewa Wiśniewska. Wielkie podziękowania dla rodziców, którzy współuczestniczyli z dziećmi w zorganizowanej wycieczce.     

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

akcja

Aktualności

konkurs

14.11.2024

IX Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

W wierszach patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Odnajdujemy w nich prawdę o naszych dziejach, historii, tradycji. Mają one w sobie coś wyjątkowego, tak że każdy czuje się patriotą, całym sercem wierzy w swój kraj.

 

W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział uczniowie z 5 szkół.

Jury w składzie: p. Agata Biesaga – sekretarz gminy Moszczenica,

p. Aneta Cichoń – starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim i p. Jerzy Korytkowski – były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy, przyznało nagrody  i wyróżnienia w II kategoriach wiekowych.

Klasy VII – VIII

Nagrody:

Jakub Gołębiowski - SP Jarosty

Wiktoria Ogrodnik – SP Brzoza

Zuzanna Krawczyk – SP Moszczenica

Wyróżnienia:

Michalina Malasińska – SP Moszczenica

Izabela Kawnik – SP Baby

Bianka Dąbrowska – SP Jarosty

Klasy IV – VI

Nagrody:

Antonina Ungier – SP Moszczenica

Jan Witkowski – SP Jarosty

Anastazja Nowicz – SP Jarosty

Wyróżnienia:

Paulina Piera – SP Jarosty

Jan Okła – SP Moszczenica

Maja Szymańska – SP Baby.

Nagrody książkowe ufundował p. Dariusz Magacz – Wójt Gminy Moszczenica.

Organizatorki: p. Marzena Kaźmierczak, p. Magdalena Sigorska i p. Anna Strzopa - Machulska, dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie konkursu.    

Czytaj więcej...
akademia

12.11.2024

Świętujemy Dzień Niepodległości

"Płomień rozgryzie malowane dzieje,Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,Pieśń ujdzie cało...".Pod takim hasłem w naszej szkole odbyło spotkanie z pieśnią patriotyczną.Z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości w sali gimnastycznej rozbrzmiewały pieśni, które niegdyś towarzyszyły żołnierzom, powstańcom, partyzantom walczącym na wielu frontach o wolną Polskę.Nauczyciele, uczniowie i rodzice zjednoczeni w jednym głosie- miłości do ojczyzny i pamięci o tych, którzy walczyli o jej wolność- uczcili wielki dzień zapisany na kartach historii naszej Ojczyzny .Raduje fakt, że z takim entuzjazmem, zaangażowaniem i sercem uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Czytaj więcej...
wyjazd

12.11.2024

Wyjazd klas VI - VIII do teatru

8 listopada uczniowie kl. VI – VIII wybrali się na spektakl pt. „Dziady cz. II” w reż. Tadeusza Łomnickiego. Przedstawienie miało miejsce w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Ludowego z Krakowa. Inscenizacja oddala charakter dramatu romantycznego dzięki wspanialej grze aktorów, znakomitym rekwizytom oraz niesamowitej scenografii. Sztuka bardzo się podobała, choć chwilami śpiew chóru: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…” przyprawiał o dreszcze. Organizator: p. Marzena KaźmierczakKierownik i opiekun: p. Ewa Kroczyńska Opiekunowie: p. Aneta Lipa, p. Kamila Ogłoza

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Akcja BohaterOn

Czytaj więcej...
akcja

07.11.2024

Rysiowe Animacje

Czy warto integrować klasę? Oczywiście, że  tak. Przekonali się o tym uczniowie klas biorących udział w zajęciach integracyjnych, organizowanych przez RYSIOWE ANIMACJE. Wspólne zabawy i niezapomniane chwile zostały uwiecznione na zdjęciach i filmach.https://drive.google.com/file/d/1zu2zuQupfwGoow232-9oI1l22GXRSXlz/view?usp=sharing

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Wizyta w Pieńkach Karlińskich klasy pierwszej

Jak co roku w okolicach Święta Zmarłych uczniowie naszej szkoły odwiedzają i porządkują miejsce Pamięci Narodowej w Pieńkach Karlińskich. W tym roku 29 października uczniowie klasy I wraz ze swoją wychowawczynią wybrali się do lasku w Pieńkach Karlińskich, aby uczcić pamięć ofiar.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka