WYCIECZKA

06.06.2024

Wyjazd oddziału przedszkolnego do Muzeum Mini Lodów

Lodowe desery na Dzień Dziecka

         Są kolorowe, z posypką, ich smak jest wyjątkowo orzeźwiający, amatorów lodów, bo o nich mowa nie brakuje w żadnym przedziale wiekowym. Jeśli już świętować Dzień Dziecka to na całego, a najsmaczniej to w nietuzinkowym Muzeum Mini Lodów położonym w malowniczym Rynku Trybunalskim będącym wizytówką Piotrkowa Trybunalskiego. Tak też świętowały swój dzień przedszkolaki z SP Jarosty.  

         Lody to przysmak, który skusi nie jednego łasucha, a dla dzieci jest rarytasem bez, którego nie wyobrażają sobie życia. Aby dowiedzieć się nieco więcej na ich temat, mali badacze świata wybrali się do Mini Muzeum Lodów znajdującego się w Piotrkowie Trybunalskim. Tam Pani Blanka Strzelczyk pomogła nam nie tylko zrozumieć skąd pochodzą lody, ale wraz z nami w ramach warsztatów w tworzeniu lodów, wyczarowała dla małych łasuchów słodkie mini deserki z lodami i przepysznymi, kolorowymi żelkami. Później usłyszeliśmy ciekawe historyczne dane i anegdoty o lodach. A jak to z tymi lodami było? Ludzie już od starożytnych czasów tworzyli lody, najpierw były one prymitywne, bo tworzone ze śniegu. Jak podają źródła „współczesne lody trafiły do Europy prawdopodobnie dzięki Marco Polo. Jak głosi legenda wenecki podróżnik wykradł tajną recepturę podczas jednej z podróży po Chinach i sprzedał weneckim cukiernikom. Jednym z pierwszych miejsc w Europie, które zaczęły serwować lody dla szerokiego odbiorcy, choć wciąż dla elit w XVII w. była lodziarnia Cafe Procope we Francji”. A jak to wyglądało w Piotrkowie Trybunalskim? W Piotrkowie wedle źródeł historycznych mrożony przysmak sprzedawał stary Lejzerowicz. Umieszczał bryłę lodów wraz z zanurzonymi w niej rodzynkami, migdałami na stoliku, a następnie toporkiem odcinał ten kremowy przysmak żydowskim dzieciom za przysłowiowy grosz. W Piotrkowie za sprawą lodów zasłynął też „wielki i brodaty chłop rosyjski - sacharmarożnikow”, który chodził po mieście z blaszanych bańkami wypełnionymi śmietankowymi i czekoladowymi lodami. Do kupna lodów zachęcał wszystkich przeraźliwie krzycząc, stąd jego porównanie do „koguta”.

        Dopiero PRL przyniósł takie lody, jak produkowane fabrycznie Pingwiny czy lody Calypso i Bambino. Obecnie możemy wybierać najrozmaitsze lody. Obdarzeni taką dawką wiedzy historycznej przeszliśmy do zwiedzania muzeum, oglądając pierwszą maszynę do tworzenia lodów oraz inne ciekawe eksponaty związane z produkcją lub konsumpcją lodów. Pełni wrażeń odetchnęliśmy na piotrkowskiej starówce i wróciliśmy do szkoły.

 

Organizatorką wycieczki była wychowawczyni oddziału przedszkolnego Pani Ewa Wiśniewska. Za pomoc w opiece nad dziećmi dziękuję Pani Annie Banaszczyk.    

    

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

WYCIECZKA

wycieczka

Aktualności

warsztaty

18.12.2024

Warsztaty w oddziale przedszkolnym

Przedszkolne rękodzieło        Było pracowicie, świątecznie i kreatywnie pod każdym względem. W środowe przedpołudnie mali artyści z oddziału przedszkolnego SP Jarosty tworzyli wyjątkowe ozdoby świąteczne na choinkę.           Nasi najmłodsi artyści pod czujnym okiem  swojej wychowawczyni stworzyli wyjątkowe ozdoby choinkowe. Duch świąt czuć już w całej naszej szkole, dlatego mali rękodzielnicy wykorzystując krążki brzozy, papier dekoracyjny, łupinki orzechów włoskich, sztuczne oczka, pompony - wyczarowali świątecznego renifera jako kreatywną bombkę na choinkę. Przed rozpoczęciem pracy dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa i BHP, zanim rozpoczęliśmy pracę z klejem na gorąco. Przedszkolaki podeszły do tego zadania z wielką werwą, zaangażowaniem. Tak przygotowane ozdoby udekorują ich domowe choinki. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkie przedszkolaki życzą:                                              Z okazji Bożego Narodzenia wszystkie przedszkolaki                     Składają serdeczne życzenia.                     Niech święta miłe będą,                     z dźwiękiem śpiewu i kolędą.                     Z wigilią tuż po zmroku                     I radością w Nowym Roku!                      Wszystkiego najlepszego!!!!

Czytaj więcej...
akcja

11.12.2024

Mikołajki w oddziale przedszkolnym

Galeria

Czytaj więcej...
akcja

11.12.2024

''CZYTANIE MALUSZKOM NA ŚWIĘTA''

Coroczne "CZYTANIE MALUSZKOM NA ŚWIĘTA" ma już 15 lat. Wyjątkowe podziękowania kierujemy w stronę Szkoła Podstawowa W Jarostach. To wspaniale, że akcja się rozwija a wspólne działania przynoszą rewelacyjne efekty.Relacja z wydarzenia pod linkiem na facebooku: https://www.facebook.com/100012461674395/videos/1491785508155413/?rdid=2jQEytkXjBQsqNk6#

Czytaj więcej...
konkurs

11.12.2024

Wyniki konkursu ekologicznego

W dniu 26 listopada 2024 roku odbył się Konkurs Ekologiczny, w którym wzięło udział 33 uczniów z klas I – III. Uczestnicy rozwiązując test, musieli wykazać się wiedzą z zakresu edukacji przyrodniczej  i ochrony środowiska.         Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Karol Merk z klasy I.  Kolejne miejsca zajęli: Miłosz Kowalski z klasy III i  Leon Łuczyński z klasy II a.  Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Czytaj więcej...
nagroda

11.12.2024

Wyróżnienie i nagroda dla Zuzanny Gruszczyńskiej

     Miło nam poinformować, że Zuzanna Gruszczyńska - uczennica oddziału przedszkolnego otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Rodzina oczami dziecka” organizowanym przez Przedszkole nr 395 im. Barbary Lewandowskiej w Warszawie. Zuzia otrzymała piękną nagrodę. Zuzannie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Czytaj więcej...
akcja

29.11.2024

Akcja „Czytamy po angielsku”

27 listopada 2024 roku miała miejsce w naszej szkole inicjatywa edukacyjna „Czytamy po angielsku”.W związku z tym, w bibliotece uczniowie klasy IV i VI czytali książki w języku angielskim swoim młodszym kolegom. Osoby, które podjęły się tego zadania, to: Marta Żegnałek  (kl. IV), Alicja Bernacka, Patryk Besztak, Samuel Klauz-Kowalski, Adrianna Kulik, Lena Łęska, Alicja Małż, Liliana Nowak, Anastazja Nowicz, Oliwier Słowicki, Artur Tosiek  (kl. VI).             Chciałyśmy w ten sposób zachęcić dzieci do czytania książek, a w tym wypadku do czytania książek po angielsku. Bo, jak powiedział włoski powieściopisarz i publicysta, Umberto Eco: ”Who reads books, he lives a double” (Kto czyta książki, żyje podwójnie). Z kolei Kartezjusz, jeden z najwybitniejszych intelektualistów XVII wieku, stwierdził że: ”Reading good books is like a conversation with the greatest men of past times” (Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów). Jack Canfield, amerykański mówca motywacyjny i autor książek, następnie dodaje: ”There are essentially two things that will make you wise – the books you read and the people you meet” (Są zasadniczo dwie rzeczy, które uczynią cię mądrym – książki, które czytasz i ludzie, których spotykasz). Wśród pozycji, wybranych przez dzieci, do czytania pojawiły się:

New day new chapter (Nowy dzień nowy rozdział).

  Organizatorzy: Agnieszka Latocha i Beata Dudek  

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka