rogalik

09.02.2023

Dzień Rogalika

Dzień Rogalika

 

Dżem, czekolada, konfitura, galaretka, mascarpone, budyń to tylko niektóre z licznych przysmaków, jakie trafiają do wnętrza dobrze nam znanych rogalików. Oddział przedszkolny również kręcił rogale w niezwykłym Dniu Rogalika, który corocznie jest obchodzony 30 stycznia.

 

    Francuskie croissanty, włoskie cornetto, polski rogal świętomarciński - rogale nie mają granic i są dostępne w różnych postaciach, prawie w każdej kuchni europejskiej. Jak podaje portal EduPassion „pierwsze wzmianki [o rogalach] pojawiły się w 1227 roku w Austrii, w wierszu austriackiego poety Jansa Wnuka (Jans der Enikel) - i to najpewniej w Austrii powstały znane nam półokrągłe rogale”! Choć na powstanie rogali istnieje mnóstwo teorii, które osnute są licznymi legendami, jedno jest pewne nie wyobrażamy sobie bez nich świata. Rogalik jest najsmaczniejszą i najprostszą zarazem przekąską. Dzieciaki z oddziału przedszkolnego poznały tajemną procedurę ich tworzenia i wypiekania, a ich pomocnikami byli oczywiście rodzice. Dzieci wyrabiały, wałkowały, rolowały, aż do ich ust trafiły smakowite i uwaga mocno kaloryczne (rogal świętomarciński ma aż 1000 kalorii) zakręcone przysmaki. I choć każdy rogalik to niezwykła tykająca bomba kaloryczna, nikt tego dnia nie mógł nam odebrać radości jaką wywołało samodzielne tworzenie tych słodkich przekąsek. Miny nam się uśmiechały po ich zjedzeniu, a nasi rodzice byli z nas niebywale dumni.

 

Serdecznie dziękuję Wszystkim Rodzicom za pomoc w przygotowaniu rogali oraz obecność w tym wyjątkowym dniu - Dniu Rogalika!!! A oto tajemny przepis, zachęcamy do wypieków:

 

https://niebonatalerzu.pl/2013/03/najlepsze-rogaliki.html - źródło: link podany za portalem Niebo na talerzu własności Beaty Królikiewicz-Opalanki.

 

Wydarzenie zorganizowała wychowawczyni oddziału przedszkolnego
Ewa Wiśniewska przy współudziale rodziców.      

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

rogalik

Aktualności

konkurs

14.11.2024

IX Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

W wierszach patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Odnajdujemy w nich prawdę o naszych dziejach, historii, tradycji. Mają one w sobie coś wyjątkowego, tak że każdy czuje się patriotą, całym sercem wierzy w swój kraj.

 

W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział uczniowie z 5 szkół.

Jury w składzie: p. Agata Biesaga – sekretarz gminy Moszczenica,

p. Aneta Cichoń – starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim i p. Jerzy Korytkowski – były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy, przyznało nagrody  i wyróżnienia w II kategoriach wiekowych.

Klasy VII – VIII

Nagrody:

Jakub Gołębiowski - SP Jarosty

Wiktoria Ogrodnik – SP Brzoza

Zuzanna Krawczyk – SP Moszczenica

Wyróżnienia:

Michalina Malasińska – SP Moszczenica

Izabela Kawnik – SP Baby

Bianka Dąbrowska – SP Jarosty

Klasy IV – VI

Nagrody:

Antonina Ungier – SP Moszczenica

Jan Witkowski – SP Jarosty

Anastazja Nowicz – SP Jarosty

Wyróżnienia:

Paulina Piera – SP Jarosty

Jan Okła – SP Moszczenica

Maja Szymańska – SP Baby.

Nagrody książkowe ufundował p. Dariusz Magacz – Wójt Gminy Moszczenica.

Organizatorki: p. Marzena Kaźmierczak, p. Magdalena Sigorska i p. Anna Strzopa - Machulska, dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie konkursu.    

Czytaj więcej...
akademia

12.11.2024

Świętujemy Dzień Niepodległości

"Płomień rozgryzie malowane dzieje,Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,Pieśń ujdzie cało...".Pod takim hasłem w naszej szkole odbyło spotkanie z pieśnią patriotyczną.Z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości w sali gimnastycznej rozbrzmiewały pieśni, które niegdyś towarzyszyły żołnierzom, powstańcom, partyzantom walczącym na wielu frontach o wolną Polskę.Nauczyciele, uczniowie i rodzice zjednoczeni w jednym głosie- miłości do ojczyzny i pamięci o tych, którzy walczyli o jej wolność- uczcili wielki dzień zapisany na kartach historii naszej Ojczyzny .Raduje fakt, że z takim entuzjazmem, zaangażowaniem i sercem uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Czytaj więcej...
wyjazd

12.11.2024

Wyjazd klas VI - VIII do teatru

8 listopada uczniowie kl. VI – VIII wybrali się na spektakl pt. „Dziady cz. II” w reż. Tadeusza Łomnickiego. Przedstawienie miało miejsce w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Ludowego z Krakowa. Inscenizacja oddala charakter dramatu romantycznego dzięki wspanialej grze aktorów, znakomitym rekwizytom oraz niesamowitej scenografii. Sztuka bardzo się podobała, choć chwilami śpiew chóru: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…” przyprawiał o dreszcze. Organizator: p. Marzena KaźmierczakKierownik i opiekun: p. Ewa Kroczyńska Opiekunowie: p. Aneta Lipa, p. Kamila Ogłoza

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Akcja BohaterOn

Czytaj więcej...
akcja

07.11.2024

Rysiowe Animacje

Czy warto integrować klasę? Oczywiście, że  tak. Przekonali się o tym uczniowie klas biorących udział w zajęciach integracyjnych, organizowanych przez RYSIOWE ANIMACJE. Wspólne zabawy i niezapomniane chwile zostały uwiecznione na zdjęciach i filmach.https://drive.google.com/file/d/1zu2zuQupfwGoow232-9oI1l22GXRSXlz/view?usp=sharing

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Wizyta w Pieńkach Karlińskich klasy pierwszej

Jak co roku w okolicach Święta Zmarłych uczniowie naszej szkoły odwiedzają i porządkują miejsce Pamięci Narodowej w Pieńkach Karlińskich. W tym roku 29 października uczniowie klasy I wraz ze swoją wychowawczynią wybrali się do lasku w Pieńkach Karlińskich, aby uczcić pamięć ofiar.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka