lody

23.05.2022

Minimuzeum lodów

Muzeum Lodów

 

       Komu z nas nie „leci ślinka” na ich widok, kto z nas nie lubi ich orzeźwiającego i kremowego smaku? To właśnie one chłodzą nas
w najgorętsze dni wakacyjne - o kim mowa? - oczywiście, że o lodach.

 

      Truskawkowe, pistacjowe, oreo, słony karmel, smerfowe i tak można by wyliczać w nieskończoność smaki najbardziej popularnych lodów. To przysmak godny każdego małego czy dużego łasucha. Ciekawi historii tego ukochanego przysmaku zwłaszcza przez dzieci udaliśmy się do Mini Muzeum Lodów w Piotrkowie Trybunalskim. Tam Pani Blanka Strzelczyk - właścicielka muzeum wprowadziła nas w niezwykle kolorowy i słodki smak lodów. Jak podają źródła ludzie już od najdawniejszych czasów tworzyli lody np. ze śniegu.     

     Lodowe przysmaki znane są Chińczykom od 3 tysięcy lat, a do Europy trafiły one za sprawą Arabów, którzy w X wieku przekazali receptury sorbetów Sycylijczykom. Współczesne lody stworzył renesansowy architekt i kucharz Bernardo Buontalenti, mrożąc kogel-mogel z mlekiem. Najstarsza wzmianka o sorbetach w języku polskim pochodzi z XVII w., od dyplomatów podróżujących do Turcji.

    A jak to było w Piotrkowie? W Piotrkowie Trybunalskim, gdzie mieści się muzeum ten mrożony przysmak sprzedawał stary Lejzerowicz. Jak wyglądały? „Była to twarda. Lśniąca, kremowa bryła, w której tkwiły rodzynki i gdzie niegdzie migdały. Bryła ta umieszczona była na stoliku…, Stary Lejzer uzbrojony w toporek, odrębywał żydowskim dzieciom za grosz, za kopiejkę porcję tej zaczarowanej góry”.

     Natomiast w „Gawędach o dawnym Piotrkowie” nie brak też historii o „wielkim i brodatym chłopie rosyjskim - sacharmarożniku”,
który „maszerując po dzielnicach żydowskich nosił długi szalik,
w którym mieściły się dwie pojemne blaszane bańki ze śmietankowymi
i czekoladowymi lodami.” Zachęcał ludzi do kupna lodów krzycząc przeraźliwie, stąd jego zabawne porównywanie do „koguta”.

     Dopiero w latach 1930. pojawiły się pierwsze pakowane lody produkowane fabrycznie Pingwin. W okresie PRL-u popularne były lody Calypso i Bambino, a także lody z automatów.

       Zaopatrzeni w niezwykłą historię lodów, oprowadzeni po muzeum, w którym nie brakowało dawnych urządzeń służących do produkcji, jak i sprzedaży lodów, rozpoczęliśmy część warsztatową. Nie zabrakło kolorów, pysznego zapachu, aromatycznych polew oraz niezastąpionego kremowego, waniliowego, smerfowego, truskawkowego smaku lodów rzemieślniczych. Każdy z małych lodziarzy mógł do kruchego wafla włożyć kolorową gałkę lodowej masy, posypać ją barwnymi łakociami, gumisiami, żelkami oraz polać słodką polewą. Na sam koniec czekała na nas nie lada gratka, bo każdy z nas mógł pojeździć starym, drewnianym wózkiem służącym do rozwożenia lodów. Tak oto wyposażeni w ogromną wiedzę, niezwykłe doznania smakowe, wróciliśmy do naszego przedszkola.

 

     Dziękujemy właścicielce Mini Muzeum Lodów w Piotrkowie Pani Blance Strzelczyk za niezwykłe przyjęcie i ogromną wiedzę, a także dar w postaci cudownych książek, które wzbogaciły naszą bibliotekę szkolną. Za opiekę nad dziećmi dziękuję Pani pedagog - Ewie Kroczyńskiej. Organizatorem wycieczki była wychowawczyni oddziału przedszkolnego - Ewa Wiśniewska.     

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

Pozostałe pliki

lody Pobierz Rozmiar: 908,9 KB Liczba pobrań: 0

Aktualności

konkurs

14.11.2024

IX Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

W wierszach patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Odnajdujemy w nich prawdę o naszych dziejach, historii, tradycji. Mają one w sobie coś wyjątkowego, tak że każdy czuje się patriotą, całym sercem wierzy w swój kraj.

 

W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział uczniowie z 5 szkół.

Jury w składzie: p. Agata Biesaga – sekretarz gminy Moszczenica,

p. Aneta Cichoń – starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim i p. Jerzy Korytkowski – były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy, przyznało nagrody  i wyróżnienia w II kategoriach wiekowych.

Klasy VII – VIII

Nagrody:

Jakub Gołębiowski - SP Jarosty

Wiktoria Ogrodnik – SP Brzoza

Zuzanna Krawczyk – SP Moszczenica

Wyróżnienia:

Michalina Malasińska – SP Moszczenica

Izabela Kawnik – SP Baby

Bianka Dąbrowska – SP Jarosty

Klasy IV – VI

Nagrody:

Antonina Ungier – SP Moszczenica

Jan Witkowski – SP Jarosty

Anastazja Nowicz – SP Jarosty

Wyróżnienia:

Paulina Piera – SP Jarosty

Jan Okła – SP Moszczenica

Maja Szymańska – SP Baby.

Nagrody książkowe ufundował p. Dariusz Magacz – Wójt Gminy Moszczenica.

Organizatorki: p. Marzena Kaźmierczak, p. Magdalena Sigorska i p. Anna Strzopa - Machulska, dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie konkursu.    

Czytaj więcej...
akademia

12.11.2024

Świętujemy Dzień Niepodległości

"Płomień rozgryzie malowane dzieje,Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,Pieśń ujdzie cało...".Pod takim hasłem w naszej szkole odbyło spotkanie z pieśnią patriotyczną.Z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości w sali gimnastycznej rozbrzmiewały pieśni, które niegdyś towarzyszyły żołnierzom, powstańcom, partyzantom walczącym na wielu frontach o wolną Polskę.Nauczyciele, uczniowie i rodzice zjednoczeni w jednym głosie- miłości do ojczyzny i pamięci o tych, którzy walczyli o jej wolność- uczcili wielki dzień zapisany na kartach historii naszej Ojczyzny .Raduje fakt, że z takim entuzjazmem, zaangażowaniem i sercem uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Czytaj więcej...
wyjazd

12.11.2024

Wyjazd klas VI - VIII do teatru

8 listopada uczniowie kl. VI – VIII wybrali się na spektakl pt. „Dziady cz. II” w reż. Tadeusza Łomnickiego. Przedstawienie miało miejsce w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Ludowego z Krakowa. Inscenizacja oddala charakter dramatu romantycznego dzięki wspanialej grze aktorów, znakomitym rekwizytom oraz niesamowitej scenografii. Sztuka bardzo się podobała, choć chwilami śpiew chóru: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…” przyprawiał o dreszcze. Organizator: p. Marzena KaźmierczakKierownik i opiekun: p. Ewa Kroczyńska Opiekunowie: p. Aneta Lipa, p. Kamila Ogłoza

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Akcja BohaterOn

Czytaj więcej...
akcja

07.11.2024

Rysiowe Animacje

Czy warto integrować klasę? Oczywiście, że  tak. Przekonali się o tym uczniowie klas biorących udział w zajęciach integracyjnych, organizowanych przez RYSIOWE ANIMACJE. Wspólne zabawy i niezapomniane chwile zostały uwiecznione na zdjęciach i filmach.https://drive.google.com/file/d/1zu2zuQupfwGoow232-9oI1l22GXRSXlz/view?usp=sharing

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Wizyta w Pieńkach Karlińskich klasy pierwszej

Jak co roku w okolicach Święta Zmarłych uczniowie naszej szkoły odwiedzają i porządkują miejsce Pamięci Narodowej w Pieńkach Karlińskich. W tym roku 29 października uczniowie klasy I wraz ze swoją wychowawczynią wybrali się do lasku w Pieńkach Karlińskich, aby uczcić pamięć ofiar.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka