lody

23.05.2022

Minimuzeum lodów

Muzeum Lodów

 

       Komu z nas nie „leci ślinka” na ich widok, kto z nas nie lubi ich orzeźwiającego i kremowego smaku? To właśnie one chłodzą nas
w najgorętsze dni wakacyjne - o kim mowa? - oczywiście, że o lodach.

 

      Truskawkowe, pistacjowe, oreo, słony karmel, smerfowe i tak można by wyliczać w nieskończoność smaki najbardziej popularnych lodów. To przysmak godny każdego małego czy dużego łasucha. Ciekawi historii tego ukochanego przysmaku zwłaszcza przez dzieci udaliśmy się do Mini Muzeum Lodów w Piotrkowie Trybunalskim. Tam Pani Blanka Strzelczyk - właścicielka muzeum wprowadziła nas w niezwykle kolorowy i słodki smak lodów. Jak podają źródła ludzie już od najdawniejszych czasów tworzyli lody np. ze śniegu.     

     Lodowe przysmaki znane są Chińczykom od 3 tysięcy lat, a do Europy trafiły one za sprawą Arabów, którzy w X wieku przekazali receptury sorbetów Sycylijczykom. Współczesne lody stworzył renesansowy architekt i kucharz Bernardo Buontalenti, mrożąc kogel-mogel z mlekiem. Najstarsza wzmianka o sorbetach w języku polskim pochodzi z XVII w., od dyplomatów podróżujących do Turcji.

    A jak to było w Piotrkowie? W Piotrkowie Trybunalskim, gdzie mieści się muzeum ten mrożony przysmak sprzedawał stary Lejzerowicz. Jak wyglądały? „Była to twarda. Lśniąca, kremowa bryła, w której tkwiły rodzynki i gdzie niegdzie migdały. Bryła ta umieszczona była na stoliku…, Stary Lejzer uzbrojony w toporek, odrębywał żydowskim dzieciom za grosz, za kopiejkę porcję tej zaczarowanej góry”.

     Natomiast w „Gawędach o dawnym Piotrkowie” nie brak też historii o „wielkim i brodatym chłopie rosyjskim - sacharmarożniku”,
który „maszerując po dzielnicach żydowskich nosił długi szalik,
w którym mieściły się dwie pojemne blaszane bańki ze śmietankowymi
i czekoladowymi lodami.” Zachęcał ludzi do kupna lodów krzycząc przeraźliwie, stąd jego zabawne porównywanie do „koguta”.

     Dopiero w latach 1930. pojawiły się pierwsze pakowane lody produkowane fabrycznie Pingwin. W okresie PRL-u popularne były lody Calypso i Bambino, a także lody z automatów.

       Zaopatrzeni w niezwykłą historię lodów, oprowadzeni po muzeum, w którym nie brakowało dawnych urządzeń służących do produkcji, jak i sprzedaży lodów, rozpoczęliśmy część warsztatową. Nie zabrakło kolorów, pysznego zapachu, aromatycznych polew oraz niezastąpionego kremowego, waniliowego, smerfowego, truskawkowego smaku lodów rzemieślniczych. Każdy z małych lodziarzy mógł do kruchego wafla włożyć kolorową gałkę lodowej masy, posypać ją barwnymi łakociami, gumisiami, żelkami oraz polać słodką polewą. Na sam koniec czekała na nas nie lada gratka, bo każdy z nas mógł pojeździć starym, drewnianym wózkiem służącym do rozwożenia lodów. Tak oto wyposażeni w ogromną wiedzę, niezwykłe doznania smakowe, wróciliśmy do naszego przedszkola.

 

     Dziękujemy właścicielce Mini Muzeum Lodów w Piotrkowie Pani Blance Strzelczyk za niezwykłe przyjęcie i ogromną wiedzę, a także dar w postaci cudownych książek, które wzbogaciły naszą bibliotekę szkolną. Za opiekę nad dziećmi dziękuję Pani pedagog - Ewie Kroczyńskiej. Organizatorem wycieczki była wychowawczyni oddziału przedszkolnego - Ewa Wiśniewska.     

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

Pozostałe pliki

lody Pobierz Rozmiar: 908,9 KB Liczba pobrań: 0

Aktualności

akcja

07.05.2025

Spotkanie z ratownikiem medycznym

Uczniowie oddziałów II uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem medycznym – Panem Rafałem Nadajewskim. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak prawidłowo wezwać pomoc w sytuacjach zagrożenia życia, jak udzielić pierwszej pomocy oraz jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.Ratownik zaprezentował podstawowe techniki pierwszej pomocy, a dzieci miały okazję ćwiczyć m.in. pozycję boczną bezpieczną oraz sprawdzanie przytomności. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści o pracy ratownika i chętnie zadawali pytania.Spotkanie było bardzo wartościowe – dzieci nie tylko poszerzyły swoją wiedzę, ale także nauczyły się, jak odpowiedzialnie reagować w trudnych sytuacjach. Dziękujemy naszemu gościowi za ciekawe zajęcia i poświęcony czas!  

Czytaj więcej...
ogłoszenie

30.04.2025

Ogłoszenie Dni Wolne!

 1 maja 2025 r. (czwartek) – Święto Pracy – dzień ustawowo wolny od pracy2 maja 2025 r. (piątek) - dzień wolny od zajęć dydaktycznych odpracowany choinką szkolną – szkoła nie pracuje  

Czytaj więcej...
akcja

24.04.2025

„Każdy inny. Wszyscy równi.”

„Każdy inny. Wszyscy równi.”W Szkole Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach tolerancja to nie tylko hasło, ale także wartość, którą chcemy promować wśród naszych najmłodszych, dlatego zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pod hasłem: „Każdy inny. Wszyscy równi.”Wyzwanie to skierowaliśmy do wszystkich uczniów.Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i kreatywności, a także promowanie idei akceptacji i szacunku wobec drugiego człowieka – niezależnie od różnic, jakie nas dzielą.Uczestnicy w swoich pracach wykazali się niezwykłą wrażliwością i oryginalnym spojrzeniem na temat tolerancji. Kolorowe rysunki i kolaże ukazywały świat, w którym każdy czuje się akceptowany i szanowany. Jury wyłoniło zwycięzców:- Michał Dziubecki kl. 2a- Pola Hereng kl. 3- Martyna Dziubecka kl. 5Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim, którzy podjęli wyzwanie konkursowe!  

Czytaj więcej...
konkurs

24.04.2025

Wyniki Konkursu

Czytaj więcej...
akcja

24.04.2025

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu - wizyta policjantów w naszej szkole

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci, w związku z tym zaprosiliśmy panią policjantkę i pana policjanta, którzy spotkali się z uczniami klasy I. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Następnie wytłumaczył jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Przypomnieliśmy również sobie numery alarmowe. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa naszych uczniów zarówno w szkole, jak i poza nią.

Czytaj więcej...
życzenia

17.04.2025

Życzenia Świąteczne!!!

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka