lody

23.05.2022

Minimuzeum lodów

Muzeum Lodów

 

       Komu z nas nie „leci ślinka” na ich widok, kto z nas nie lubi ich orzeźwiającego i kremowego smaku? To właśnie one chłodzą nas
w najgorętsze dni wakacyjne - o kim mowa? - oczywiście, że o lodach.

 

      Truskawkowe, pistacjowe, oreo, słony karmel, smerfowe i tak można by wyliczać w nieskończoność smaki najbardziej popularnych lodów. To przysmak godny każdego małego czy dużego łasucha. Ciekawi historii tego ukochanego przysmaku zwłaszcza przez dzieci udaliśmy się do Mini Muzeum Lodów w Piotrkowie Trybunalskim. Tam Pani Blanka Strzelczyk - właścicielka muzeum wprowadziła nas w niezwykle kolorowy i słodki smak lodów. Jak podają źródła ludzie już od najdawniejszych czasów tworzyli lody np. ze śniegu.     

     Lodowe przysmaki znane są Chińczykom od 3 tysięcy lat, a do Europy trafiły one za sprawą Arabów, którzy w X wieku przekazali receptury sorbetów Sycylijczykom. Współczesne lody stworzył renesansowy architekt i kucharz Bernardo Buontalenti, mrożąc kogel-mogel z mlekiem. Najstarsza wzmianka o sorbetach w języku polskim pochodzi z XVII w., od dyplomatów podróżujących do Turcji.

    A jak to było w Piotrkowie? W Piotrkowie Trybunalskim, gdzie mieści się muzeum ten mrożony przysmak sprzedawał stary Lejzerowicz. Jak wyglądały? „Była to twarda. Lśniąca, kremowa bryła, w której tkwiły rodzynki i gdzie niegdzie migdały. Bryła ta umieszczona była na stoliku…, Stary Lejzer uzbrojony w toporek, odrębywał żydowskim dzieciom za grosz, za kopiejkę porcję tej zaczarowanej góry”.

     Natomiast w „Gawędach o dawnym Piotrkowie” nie brak też historii o „wielkim i brodatym chłopie rosyjskim - sacharmarożniku”,
który „maszerując po dzielnicach żydowskich nosił długi szalik,
w którym mieściły się dwie pojemne blaszane bańki ze śmietankowymi
i czekoladowymi lodami.” Zachęcał ludzi do kupna lodów krzycząc przeraźliwie, stąd jego zabawne porównywanie do „koguta”.

     Dopiero w latach 1930. pojawiły się pierwsze pakowane lody produkowane fabrycznie Pingwin. W okresie PRL-u popularne były lody Calypso i Bambino, a także lody z automatów.

       Zaopatrzeni w niezwykłą historię lodów, oprowadzeni po muzeum, w którym nie brakowało dawnych urządzeń służących do produkcji, jak i sprzedaży lodów, rozpoczęliśmy część warsztatową. Nie zabrakło kolorów, pysznego zapachu, aromatycznych polew oraz niezastąpionego kremowego, waniliowego, smerfowego, truskawkowego smaku lodów rzemieślniczych. Każdy z małych lodziarzy mógł do kruchego wafla włożyć kolorową gałkę lodowej masy, posypać ją barwnymi łakociami, gumisiami, żelkami oraz polać słodką polewą. Na sam koniec czekała na nas nie lada gratka, bo każdy z nas mógł pojeździć starym, drewnianym wózkiem służącym do rozwożenia lodów. Tak oto wyposażeni w ogromną wiedzę, niezwykłe doznania smakowe, wróciliśmy do naszego przedszkola.

 

     Dziękujemy właścicielce Mini Muzeum Lodów w Piotrkowie Pani Blance Strzelczyk za niezwykłe przyjęcie i ogromną wiedzę, a także dar w postaci cudownych książek, które wzbogaciły naszą bibliotekę szkolną. Za opiekę nad dziećmi dziękuję Pani pedagog - Ewie Kroczyńskiej. Organizatorem wycieczki była wychowawczyni oddziału przedszkolnego - Ewa Wiśniewska.     

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

lody

Pozostałe pliki

lody Pobierz Rozmiar: 908,9 KB Liczba pobrań: 0

Aktualności

konkurs

27.03.2024

Gminny Konkurs Ortograficzny i Gminny Konkurs Plastyczny z zakresu uzależnień

Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego z zakresu profilaktyki uzależnieńW tym roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Szczęśliwa rodzina bez używek i przemocy”. Wśród dużej ilości przekazanych przez nas prac były również takie, które jury zdecydowało się nagrodzić. W kategorii I uznanie zdobyły prace Igi Zielińskiej i Darii Dajcz z kl. IV,        w kategorii II nagrodzono pracę Leny Dajcz z kl. VII, wyróżniony został także uczeń kl. IV Krzysztof Kaczmarek w kategorii III. Gratulujemy! Gminny konkurs ortograficzny Podczas zmagań konkursowych naszą szkołę reprezentowały uczennice: Iga Piskorz i Wiktoria Dajcz    z kl. VII oraz Paulina Kiełbasa z kl. VIII. Pomimo tego, że nie udało im się zająć miejsca na podium, sam udział w konkursie był dla nich niewątpliwie cennym doświadczeniem, jak również okazją do integracji z uczniami z innych szkół z terenu naszej gminy. 

Czytaj więcej...
konkurs

27.03.2024

Szkolny Konkurs Ortograficzny

Szkolny Konkurs Ortograficzny 2024 I m. Alicja Bernacka kl. VII m. Anastazja Nowicz kl. VIII m. Martyna Dziubecka kl. IV  Organizator: Marzena Kaźmierczak

Czytaj więcej...
konkurs

27.03.2024

Gminny Konkurs Recytatorski w Szkole Podstawowej w Babach

Czytaj więcej...
kiermasz

25.03.2024

Kiermasz Wielkanocny 25 - 27.03.2024! Zapraszamy!

Czytaj więcej...
akcja

25.03.2024

Akcja! Zbieramy Skarpetki!

Czytaj więcej...
akcja

25.03.2024

Powitanie w oddziale przedszkolnym

Powitanie wiosny przez przedszkolaków    To właśnie ona była dziś gwiazdą naszego dnia, zrobiona z rolek od papieru, pomponów, tektury, papieru, starych materiałów, papierowych foremek od ciasteczek, brokatowych kuleczek - „Marzanna”, bo o niej mowa wrzucona do wody zainicjowała 21.03.2024 roku powitanie wiosny w oddziale przedszkolnym.      Zgodnie z odwieczną tradycją tworzyły ją dzieci z pomocą wychowawcy. Jej twarz została wycięta ze sztywnej tektury, ciało powstało ze złączonych taśmą rolek od papieru. Cała reszta to już finezja sztuki artystycznej czyli suknia z fartucha chirurgicznego, kwiaty z foremek do ciast i brokatowych kulek, papierowa, rozwiana czupryna, ruchome kuszące oczka oraz uśmiechnięte papierowe usta. To rysopis naszej „Marzanny” stworzonej przez przedszkolaków z okazji pierwszego dnia wiosny. Jej los choć typowy dla każdej „Marzanny” zakończył się w pobliskiej rzeczce. Natomiast nasze uśmiechy na buziach i wypowiadane magiczne, wiosenne zaklęcie: „Marzanno, marzanno Ty piękna Panno do wody Cię wrzucamy, bo wiosny czekamy” wieści, że teraz wiosenna pogoda już murowana! 

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka