marcepany

31.01.2022

Marcepany Króla Zygmunta

„Marcepany Króla Zygmunta”

 

        Ten niezwykły, plastyczny i aromatyczny przysmak stał się we współczesnych czasach nieodzownym atrybutem każdego cukiernika,
który w swoich rękach tworzy z niego przepiękne figurki, umieszczając je na przykład na tortach. O jakiej słodyczy mowa?

 

       Pochodzi z Bliskiego Wschodu, swoją kolebkę posiada w Persji,
a mieszkańcy Toledo w Hiszpani słyną z wytwarzania tej słodkiej przekąski. Gościł na stołach i cieszył swą słodyczą już między XI a XII wiekiem. Początkowo jako przysmak był dostępny tylko na stołach bogatych, zamożnych władców. W Piotrkowie Trybunalskim marcepanem, bo o nim mowa, delektował się sam Król Zygmunt I Stary, a wyrabiali go dla władcy dwaj aptekarze, którzy prawdopodobnie swoją siedzibę mieli w Rynku Trybunalskim.

W XIX wieku ceny marcepana poszły w dół, ze względu na to, że wyrabiany był z buraków cukrowych. W 1806 roku Niemiec - Johan Georg Niederegger stworzył pierwszy marcepanowy sklepik, i tak rozwinęła się produkcja marcepana na szeroką skalę. Współcześnie marcepan znany jest nam w postaci cukierków, misternych ozdób na tortach, w rękach cukierników zamienia się w najpiękniejsze cudeńka i rzeźby.          

     Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego, podążając za historią marcepana, trafiły do Muzeum Marcepana w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie mogły według tradycyjnej receptury stworzyć swojego własnego, najprawdziwszego marcepana. Uczniowie uzbrojeni w moździerze i miseczki, obierali sparzone we wrzącej wodzie migdały - główny składnik marcepana. Następnie moździerzem migdały ugniatali w miseczce, aż na gładką masę. Smak podkręciliśmy cukrem pudrem, aby masa była słodsza. Do takiej postaci przysmaku wlaliśmy łyżeczkę wody różanej. Ugniataliśmy, gnietliśmy, dociskaliśmy masę, aż swoim wyglądem zaczęła przypominać złocistego marcepana. Po skończonej pracy przyszedł czas na uhonorowanie naszych wysiłków dyplomem oraz możliwością delektowania się tak przygotowanym, gładkim, marcepanowym przysmakiem.   

 

Serdeczne podziękowania dla Pani Adrianny Lenarczyk - opiekuna wycieczki.
Za zabranie nas w piękną historię tworzenia pierwszej słodyczy - marcepana, dziękujemy Panu Jackowi Bonarkowi z Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Organizatorem wycieczki była wychowawczyni oddziału przedszkolnego - Ewa Wiśniewska.        

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

Aktualności

konkurs

14.11.2024

IX Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

W wierszach patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Odnajdujemy w nich prawdę o naszych dziejach, historii, tradycji. Mają one w sobie coś wyjątkowego, tak że każdy czuje się patriotą, całym sercem wierzy w swój kraj.

 

W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział uczniowie z 5 szkół.

Jury w składzie: p. Agata Biesaga – sekretarz gminy Moszczenica,

p. Aneta Cichoń – starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim i p. Jerzy Korytkowski – były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy, przyznało nagrody  i wyróżnienia w II kategoriach wiekowych.

Klasy VII – VIII

Nagrody:

Jakub Gołębiowski - SP Jarosty

Wiktoria Ogrodnik – SP Brzoza

Zuzanna Krawczyk – SP Moszczenica

Wyróżnienia:

Michalina Malasińska – SP Moszczenica

Izabela Kawnik – SP Baby

Bianka Dąbrowska – SP Jarosty

Klasy IV – VI

Nagrody:

Antonina Ungier – SP Moszczenica

Jan Witkowski – SP Jarosty

Anastazja Nowicz – SP Jarosty

Wyróżnienia:

Paulina Piera – SP Jarosty

Jan Okła – SP Moszczenica

Maja Szymańska – SP Baby.

Nagrody książkowe ufundował p. Dariusz Magacz – Wójt Gminy Moszczenica.

Organizatorki: p. Marzena Kaźmierczak, p. Magdalena Sigorska i p. Anna Strzopa - Machulska, dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie konkursu.    

Czytaj więcej...
akademia

12.11.2024

Świętujemy Dzień Niepodległości

"Płomień rozgryzie malowane dzieje,Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,Pieśń ujdzie cało...".Pod takim hasłem w naszej szkole odbyło spotkanie z pieśnią patriotyczną.Z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości w sali gimnastycznej rozbrzmiewały pieśni, które niegdyś towarzyszyły żołnierzom, powstańcom, partyzantom walczącym na wielu frontach o wolną Polskę.Nauczyciele, uczniowie i rodzice zjednoczeni w jednym głosie- miłości do ojczyzny i pamięci o tych, którzy walczyli o jej wolność- uczcili wielki dzień zapisany na kartach historii naszej Ojczyzny .Raduje fakt, że z takim entuzjazmem, zaangażowaniem i sercem uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Czytaj więcej...
wyjazd

12.11.2024

Wyjazd klas VI - VIII do teatru

8 listopada uczniowie kl. VI – VIII wybrali się na spektakl pt. „Dziady cz. II” w reż. Tadeusza Łomnickiego. Przedstawienie miało miejsce w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Ludowego z Krakowa. Inscenizacja oddala charakter dramatu romantycznego dzięki wspanialej grze aktorów, znakomitym rekwizytom oraz niesamowitej scenografii. Sztuka bardzo się podobała, choć chwilami śpiew chóru: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…” przyprawiał o dreszcze. Organizator: p. Marzena KaźmierczakKierownik i opiekun: p. Ewa Kroczyńska Opiekunowie: p. Aneta Lipa, p. Kamila Ogłoza

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Akcja BohaterOn

Czytaj więcej...
akcja

07.11.2024

Rysiowe Animacje

Czy warto integrować klasę? Oczywiście, że  tak. Przekonali się o tym uczniowie klas biorących udział w zajęciach integracyjnych, organizowanych przez RYSIOWE ANIMACJE. Wspólne zabawy i niezapomniane chwile zostały uwiecznione na zdjęciach i filmach.https://drive.google.com/file/d/1zu2zuQupfwGoow232-9oI1l22GXRSXlz/view?usp=sharing

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Wizyta w Pieńkach Karlińskich klasy pierwszej

Jak co roku w okolicach Święta Zmarłych uczniowie naszej szkoły odwiedzają i porządkują miejsce Pamięci Narodowej w Pieńkach Karlińskich. W tym roku 29 października uczniowie klasy I wraz ze swoją wychowawczynią wybrali się do lasku w Pieńkach Karlińskich, aby uczcić pamięć ofiar.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka