marcepany

31.01.2022

Marcepany Króla Zygmunta

„Marcepany Króla Zygmunta”

 

        Ten niezwykły, plastyczny i aromatyczny przysmak stał się we współczesnych czasach nieodzownym atrybutem każdego cukiernika,
który w swoich rękach tworzy z niego przepiękne figurki, umieszczając je na przykład na tortach. O jakiej słodyczy mowa?

 

       Pochodzi z Bliskiego Wschodu, swoją kolebkę posiada w Persji,
a mieszkańcy Toledo w Hiszpani słyną z wytwarzania tej słodkiej przekąski. Gościł na stołach i cieszył swą słodyczą już między XI a XII wiekiem. Początkowo jako przysmak był dostępny tylko na stołach bogatych, zamożnych władców. W Piotrkowie Trybunalskim marcepanem, bo o nim mowa, delektował się sam Król Zygmunt I Stary, a wyrabiali go dla władcy dwaj aptekarze, którzy prawdopodobnie swoją siedzibę mieli w Rynku Trybunalskim.

W XIX wieku ceny marcepana poszły w dół, ze względu na to, że wyrabiany był z buraków cukrowych. W 1806 roku Niemiec - Johan Georg Niederegger stworzył pierwszy marcepanowy sklepik, i tak rozwinęła się produkcja marcepana na szeroką skalę. Współcześnie marcepan znany jest nam w postaci cukierków, misternych ozdób na tortach, w rękach cukierników zamienia się w najpiękniejsze cudeńka i rzeźby.          

     Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego, podążając za historią marcepana, trafiły do Muzeum Marcepana w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie mogły według tradycyjnej receptury stworzyć swojego własnego, najprawdziwszego marcepana. Uczniowie uzbrojeni w moździerze i miseczki, obierali sparzone we wrzącej wodzie migdały - główny składnik marcepana. Następnie moździerzem migdały ugniatali w miseczce, aż na gładką masę. Smak podkręciliśmy cukrem pudrem, aby masa była słodsza. Do takiej postaci przysmaku wlaliśmy łyżeczkę wody różanej. Ugniataliśmy, gnietliśmy, dociskaliśmy masę, aż swoim wyglądem zaczęła przypominać złocistego marcepana. Po skończonej pracy przyszedł czas na uhonorowanie naszych wysiłków dyplomem oraz możliwością delektowania się tak przygotowanym, gładkim, marcepanowym przysmakiem.   

 

Serdeczne podziękowania dla Pani Adrianny Lenarczyk - opiekuna wycieczki.
Za zabranie nas w piękną historię tworzenia pierwszej słodyczy - marcepana, dziękujemy Panu Jackowi Bonarkowi z Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Organizatorem wycieczki była wychowawczyni oddziału przedszkolnego - Ewa Wiśniewska.        

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

marcepany

Aktualności

akcja

10.04.2024

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - obchody w naszej szkole

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu  3 kwietnia uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach obchodzili po raz kolejny Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Święto obchodzone corocznie 2 kwietnia ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Z tej okazji w naszej szkole przygotowano wystawę z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. W tym dniu w naszej szkole dominował kolor niebieski – kolor przewodni święta. Uczniowie przygotowywali prace o tolerancji wobec osób widzących świat inaczej niż oni sami. Mamy nadzieję, że wspólne działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

Czytaj więcej...
konkurs

10.04.2024

Wielkanocna Dekoracja - laureaci konkursu

Czytaj więcej...
konkurs

10.04.2024

Wyniki konkursu fotograficznego

Ogłoszenie wyników konkursu !!!

Z przyjemnością informujemy, że zwycięzcami konkursu fotograficznego „Emocje w obiektywie” zostali Michał Dziubecki kl. I a, Antonina Kleska kl. IV, Martyna Dziubecka kl. IV oraz Patryk Besztak kl. V.

Zadaniem konkursowym było wykonanie fotografii prezentującej emocje, przeżycia lub nastroje naszych uczniów. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności dostrzegania specyfiki i wyjątkowości każdego z nas, odkrywanie cech osobowościowych dzieci oraz promowanie pasji fotograficznych.Niebawem prace uczniów w postaci filmu będzie można podziwiać na dolnym korytarzu szkolnym. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac serdecznie gratulujemy!!! Organizatorami konkursu były: p. Monika Robert, p. Monika Baryła

Czytaj więcej...
konkurs

27.03.2024

Światowy Dzień Autyzmu

Czytaj więcej...
konkurs

27.03.2024

Gminny Konkurs Ortograficzny i Gminny Konkurs Plastyczny z zakresu uzależnień

Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego z zakresu profilaktyki uzależnieńW tym roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Szczęśliwa rodzina bez używek i przemocy”. Wśród dużej ilości przekazanych przez nas prac były również takie, które jury zdecydowało się nagrodzić. W kategorii I uznanie zdobyły prace Igi Zielińskiej i Darii Dajcz z kl. IV,        w kategorii II nagrodzono pracę Leny Dajcz z kl. VII, wyróżniony został także uczeń kl. IV Krzysztof Kaczmarek w kategorii III. Gratulujemy! Gminny konkurs ortograficzny Podczas zmagań konkursowych naszą szkołę reprezentowały uczennice: Iga Piskorz i Wiktoria Dajcz    z kl. VII oraz Paulina Kiełbasa z kl. VIII. Pomimo tego, że nie udało im się zająć miejsca na podium, sam udział w konkursie był dla nich niewątpliwie cennym doświadczeniem, jak również okazją do integracji z uczniami z innych szkół z terenu naszej gminy. 

Czytaj więcej...
konkurs

27.03.2024

Szkolny Konkurs Ortograficzny

Szkolny Konkurs Ortograficzny 2024 I m. Alicja Bernacka kl. VII m. Anastazja Nowicz kl. VIII m. Martyna Dziubecka kl. IV  Organizator: Marzena Kaźmierczak

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka