02.11.2021

Bombkowe warsztaty

Bomb(k)owe warsztaty

      Błyszczące, mieniące się, z kryształkami i połyskującymi kamyczkami, nieodzowne w czasie świąt - o kim mowa? Oczywiście o bombkach, które oddział przedszkolny i oddział pierwszy mogły podziwiać podczas środowej (27.10.2021 roku) wycieczki do fabryki bombek Szkło-Dekor w Piotrkowie Trybunalskim.

 

       To, że Piotrków Trybunalski słynie z produkcji pięknych i imponujących bombek wiedzą wszyscy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę jak ciężką pracą, wymagającą intuicji i zdolności manualnej jest tworzenie ozdób świątecznych. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się i poznać etapy produkcji bombek. Poznać historię tych ozdób, które są tak popularne na całym świecie. Początki ich produkcji datuje się na 1847. Pierwsze bombki zostały wykonane w mieście Lauscha w Niemczech przez Hansa Greinera. Według legendy rozpoczął on tworzenie szklanych wydmuszek do udekorowania choinki, gdyż nie stać go było na typowe wówczas dekoracje czyli orzechy, jabłka czy cukierki.

      My natomiast idąc śladami Greinera podziwialiśmy jak podgrzewa się szkło i formułuje się kształt bombki - wydmuszki. Zobaczyliśmy igłę za pomocą, której do środka ozdoby wprowadza się azotan srebra. Brzmi, jakby bombka miała dostać srebrną powłokę, ale tak naprawdę to jest srebrzenie wnętrza bombki. Wprowadza się reduktor, który pozwoli na wytrącenie się srebra z roztworu. Następnie świąteczne ozdoby są potrząsane w wytrząsarce, gdzie przyjmują srebrny kolor. W dalszej kolejności są suszone i trafiają do malarni, gdzie otrzymują piękne kolory. Zwieńczeniem dzieła jest ozdabianie bombek przez Panie dekoratorki. Podczas wycieczki wspierała nas właśnie dekoratorka - Pani Mikołajczyk, która wraz z kilkoma Paniami z firmy Szkło-Dekor tworzy przepiękne dzieła sztuki na bombkach. Na sam koniec zostawiliśmy sobie przyjemność zakupów bombek w sklepie firmowym fabryki bombek Szkło-Dekor. Kupiliśmy cudowne dzieła sztuki, sami podczas warsztatów wzbogaciliśmy się o kolejne ozdoby, tym razem własnoręcznie wykonane.

 

Serdeczne podziękowania dla Pań Ewy Kroczyńskiej i Adrianny Lenarczyk za opiekę nad dziećmi. Organizatorkami wycieczki były Pani Ewa Wiśniewska - wychowawczyni oddziału przedszkolnego oraz Pani Anna Kwiatkowska - wychowawczyni oddziału pierwszego.

Wielkie podziękowania dla Pana Mateusza Mikołajczyka za pomoc w organizacji tej wycieczki oraz dla wszystkich rodziców oddziałów przedszkolnego i pierwszego. 

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

bombki

Aktualności

konkurs

14.11.2024

IX Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

W wierszach patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Odnajdujemy w nich prawdę o naszych dziejach, historii, tradycji. Mają one w sobie coś wyjątkowego, tak że każdy czuje się patriotą, całym sercem wierzy w swój kraj.

 

W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział uczniowie z 5 szkół.

Jury w składzie: p. Agata Biesaga – sekretarz gminy Moszczenica,

p. Aneta Cichoń – starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim i p. Jerzy Korytkowski – były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy, przyznało nagrody  i wyróżnienia w II kategoriach wiekowych.

Klasy VII – VIII

Nagrody:

Jakub Gołębiowski - SP Jarosty

Wiktoria Ogrodnik – SP Brzoza

Zuzanna Krawczyk – SP Moszczenica

Wyróżnienia:

Michalina Malasińska – SP Moszczenica

Izabela Kawnik – SP Baby

Bianka Dąbrowska – SP Jarosty

Klasy IV – VI

Nagrody:

Antonina Ungier – SP Moszczenica

Jan Witkowski – SP Jarosty

Anastazja Nowicz – SP Jarosty

Wyróżnienia:

Paulina Piera – SP Jarosty

Jan Okła – SP Moszczenica

Maja Szymańska – SP Baby.

Nagrody książkowe ufundował p. Dariusz Magacz – Wójt Gminy Moszczenica.

Organizatorki: p. Marzena Kaźmierczak, p. Magdalena Sigorska i p. Anna Strzopa - Machulska, dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie konkursu.    

Czytaj więcej...
akademia

12.11.2024

Świętujemy Dzień Niepodległości

"Płomień rozgryzie malowane dzieje,Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,Pieśń ujdzie cało...".Pod takim hasłem w naszej szkole odbyło spotkanie z pieśnią patriotyczną.Z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości w sali gimnastycznej rozbrzmiewały pieśni, które niegdyś towarzyszyły żołnierzom, powstańcom, partyzantom walczącym na wielu frontach o wolną Polskę.Nauczyciele, uczniowie i rodzice zjednoczeni w jednym głosie- miłości do ojczyzny i pamięci o tych, którzy walczyli o jej wolność- uczcili wielki dzień zapisany na kartach historii naszej Ojczyzny .Raduje fakt, że z takim entuzjazmem, zaangażowaniem i sercem uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Czytaj więcej...
wyjazd

12.11.2024

Wyjazd klas VI - VIII do teatru

8 listopada uczniowie kl. VI – VIII wybrali się na spektakl pt. „Dziady cz. II” w reż. Tadeusza Łomnickiego. Przedstawienie miało miejsce w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Ludowego z Krakowa. Inscenizacja oddala charakter dramatu romantycznego dzięki wspanialej grze aktorów, znakomitym rekwizytom oraz niesamowitej scenografii. Sztuka bardzo się podobała, choć chwilami śpiew chóru: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…” przyprawiał o dreszcze. Organizator: p. Marzena KaźmierczakKierownik i opiekun: p. Ewa Kroczyńska Opiekunowie: p. Aneta Lipa, p. Kamila Ogłoza

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Akcja BohaterOn

Czytaj więcej...
akcja

07.11.2024

Rysiowe Animacje

Czy warto integrować klasę? Oczywiście, że  tak. Przekonali się o tym uczniowie klas biorących udział w zajęciach integracyjnych, organizowanych przez RYSIOWE ANIMACJE. Wspólne zabawy i niezapomniane chwile zostały uwiecznione na zdjęciach i filmach.https://drive.google.com/file/d/1zu2zuQupfwGoow232-9oI1l22GXRSXlz/view?usp=sharing

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Wizyta w Pieńkach Karlińskich klasy pierwszej

Jak co roku w okolicach Święta Zmarłych uczniowie naszej szkoły odwiedzają i porządkują miejsce Pamięci Narodowej w Pieńkach Karlińskich. W tym roku 29 października uczniowie klasy I wraz ze swoją wychowawczynią wybrali się do lasku w Pieńkach Karlińskich, aby uczcić pamięć ofiar.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka