Dzień św. Patryka

19.03.2019

Dzień św. Patryka

15 marca w piątek w naszej szkole obchodziliśmy Dzień św. Patryka – patrona Irlandii. Uczniowie oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczynią p. Ewą Wiśniewską brali udział w wyjątkowej, kulturowej lekcji, dzięki której wspólnie powędrowaliśmy na zieloną wyspę, prosto do Irlandii, aby dowiedzieć się trochę na temat wspomnianego święta. Oprócz informacji o Świętym Patryku i jego niezwykłym życiu, dzieci dowiedziały się o tradycjach i zwyczajach związanych z Irlandią. Nie zabrakło zielonych strojów, dekoracji nawiązujących do legendy o irlandzkim skrzacie Leprikonie oraz do kultury irlandzkiej. Wszędzie mieniło się od symbolu irlandzkiego, czyli trójlistnej koniczyny.

Na dzieciaczki czekały również atrakcyjne konkurencje rodem z Zielonej Wyspy. Rywalizowano ze sobą tocząc swoimi głowami zielone sałaty lodowe, wykonano szaleńczy taniec z przywiązanymi z tyłu pudełkami po chusteczkach, tak by wypadły z nich ukryte wewnątrz zielone zakrętki. Przenoszono z łyżkami w zębach zielony groszek z miski do miski.

Każdy uczeń mógł także wykonać dla siebie symboliczną opaskę z koniczynką.

Na wszystkich małych leprikonów czekały na koniec irlandzkie słodkości: legendarne babeczki z bitą śmietaną i żelkową tęczą, ciasto galaretkowe z kolorami irlandzkiej flagi, zielone napoje, tego samego koloru łakocie i landrynki. 

Cała szkoła tętniła tego dnia zielonym kolorem. I starsi i młodsi spisali się na medal, prawie każdy miał tego dnia coś zielonego w swojej garderobie lub jakiś dodatek.

Uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-III wykonali piękne prace plastyczne przedstawiające Leprikona – irlandzkiego skrzata.

Starszych uczniów porwał quiz wiedzy o Irlandii i św. Patryku, – podczas którego korzystano z telefonów do odczytywania kodów QR. Pod kodami ukrywały się słowa, niezbędne do rozwiązania testu. Biorący udział poradzili sobie mistrzowsko. Laureatów ogłosimy pod koniec tygodnia.

Organizatorem Dnia św. Patryka była p. Aleksandra Biedroń-Pawlak. Współorganizatorem w oddziale przedszkolnym p. Ewa Wiśniewska.

Do uroczystości dołączyli też uczniowie klasy IV z wychowawcą p. Magdaleną Sigorską. Chętni przygotowali informacje o patronie i o państwie oraz o atrakcjach przygotowanych specjalnie w tym dniu. Całość dopełniał pokaz zdjęć przedstawiający obchody Dnia Świętego Patryka na całym świecie. Wszyscy, którzy w swoim ubiorze mieli zielony akcent, zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.

Aktualności

konkurs

14.11.2024

IX Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

W wierszach patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Odnajdujemy w nich prawdę o naszych dziejach, historii, tradycji. Mają one w sobie coś wyjątkowego, tak że każdy czuje się patriotą, całym sercem wierzy w swój kraj.

 

W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział uczniowie z 5 szkół.

Jury w składzie: p. Agata Biesaga – sekretarz gminy Moszczenica,

p. Aneta Cichoń – starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim i p. Jerzy Korytkowski – były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy, przyznało nagrody  i wyróżnienia w II kategoriach wiekowych.

Klasy VII – VIII

Nagrody:

Jakub Gołębiowski - SP Jarosty

Wiktoria Ogrodnik – SP Brzoza

Zuzanna Krawczyk – SP Moszczenica

Wyróżnienia:

Michalina Malasińska – SP Moszczenica

Izabela Kawnik – SP Baby

Bianka Dąbrowska – SP Jarosty

Klasy IV – VI

Nagrody:

Antonina Ungier – SP Moszczenica

Jan Witkowski – SP Jarosty

Anastazja Nowicz – SP Jarosty

Wyróżnienia:

Paulina Piera – SP Jarosty

Jan Okła – SP Moszczenica

Maja Szymańska – SP Baby.

Nagrody książkowe ufundował p. Dariusz Magacz – Wójt Gminy Moszczenica.

Organizatorki: p. Marzena Kaźmierczak, p. Magdalena Sigorska i p. Anna Strzopa - Machulska, dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie konkursu.    

Czytaj więcej...
akademia

12.11.2024

Świętujemy Dzień Niepodległości

"Płomień rozgryzie malowane dzieje,Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,Pieśń ujdzie cało...".Pod takim hasłem w naszej szkole odbyło spotkanie z pieśnią patriotyczną.Z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości w sali gimnastycznej rozbrzmiewały pieśni, które niegdyś towarzyszyły żołnierzom, powstańcom, partyzantom walczącym na wielu frontach o wolną Polskę.Nauczyciele, uczniowie i rodzice zjednoczeni w jednym głosie- miłości do ojczyzny i pamięci o tych, którzy walczyli o jej wolność- uczcili wielki dzień zapisany na kartach historii naszej Ojczyzny .Raduje fakt, że z takim entuzjazmem, zaangażowaniem i sercem uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Czytaj więcej...
wyjazd

12.11.2024

Wyjazd klas VI - VIII do teatru

8 listopada uczniowie kl. VI – VIII wybrali się na spektakl pt. „Dziady cz. II” w reż. Tadeusza Łomnickiego. Przedstawienie miało miejsce w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Ludowego z Krakowa. Inscenizacja oddala charakter dramatu romantycznego dzięki wspanialej grze aktorów, znakomitym rekwizytom oraz niesamowitej scenografii. Sztuka bardzo się podobała, choć chwilami śpiew chóru: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…” przyprawiał o dreszcze. Organizator: p. Marzena KaźmierczakKierownik i opiekun: p. Ewa Kroczyńska Opiekunowie: p. Aneta Lipa, p. Kamila Ogłoza

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Akcja BohaterOn

Czytaj więcej...
akcja

07.11.2024

Rysiowe Animacje

Czy warto integrować klasę? Oczywiście, że  tak. Przekonali się o tym uczniowie klas biorących udział w zajęciach integracyjnych, organizowanych przez RYSIOWE ANIMACJE. Wspólne zabawy i niezapomniane chwile zostały uwiecznione na zdjęciach i filmach.https://drive.google.com/file/d/1zu2zuQupfwGoow232-9oI1l22GXRSXlz/view?usp=sharing

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Wizyta w Pieńkach Karlińskich klasy pierwszej

Jak co roku w okolicach Święta Zmarłych uczniowie naszej szkoły odwiedzają i porządkują miejsce Pamięci Narodowej w Pieńkach Karlińskich. W tym roku 29 października uczniowie klasy I wraz ze swoją wychowawczynią wybrali się do lasku w Pieńkach Karlińskich, aby uczcić pamięć ofiar.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka