wycieczka

15.06.2022

Wycieczka klas VII, VIII do Lublina

LUBLIN – KOZŁÓWKA – CZARNOLAS

               W ramach programu MEN „Poznaj Polskę” uczniowie kl. VII – VIII wzięli udział w 2-dniowej wycieczce na Lubelszczyznę.

               W Lublinie, mieście o 700-letniej tradycji, uczestnicy podziwiali Zamek Królewski, w którym 1 VII 1569 r. podpisano akt unii polsko – litewskiej. Spacerując po Starym Mieście, młodzież obejrzała gmach Trybunału Koronnego, Bramy: Krakowską i Grodzką z czasów Kazimierza Wielkiego, Wieżę Trynitarną, plac Po Farze oraz kolorowe renesansowe kamieniczki z bogatymi grzebieniami attyk i sgraffitowymi dekoracjami ścian. W Archikatedrze zachwyt uczestników wycieczki wzbudziły iluzjonistyczne polichromie wykonane przez nadwornego malarza króla Augusta III Mocnego. W bocznym ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej Płaczącej, na którym w 1949 r. pojawiły się krwawe łzy. Innym zwiedzanym miejscem kultu religijnego była Bazylika oo. Dominikanów z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Wędrując Lubelską Trasą Podziemną, uczniowie oglądali makiety prezentujące rozwój miasta na przestrzeni wieków. W Muzeum Wsi Lubelskiej można było zachwycić się bezcennymi pamiątkami związanymi z dawnym życiem wsi, dworów i miasteczek Lubelszczyzny.

               Niezapomnianych wrażeń dostarczyło zwiedzanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, rezydencji magnackiej, której wystrój stanowią m. in. marmurowe kominki i miśnieńskie piece kaflowe, ozdobne parkiety, jedyna w Polsce kolekcja XIX-wiecznych portretów, liczne rzeźby, lustra w niespotykanych ramach, lambrekiny, francuskie komody i meble gdańskie.

               Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie,
przed którym widnieje pomnik autora „Trenów”. Tuż za budynkiem uwieczniono miejsce, w którym rosła słynna czarnoleska lipa.

               Mnóstwo wrażeń, nocleg w luksusowym pałacyku „Akropol”, pyszne posiłki oraz wymarzona pogoda wzbudziły u wycieczkowiczów pragnienie, aby dłużej pozostać na Lubelszczyźnie.

 

Organizator wycieczki: Marzena Kaźmierczak

Opiekunowie: Sylwia Grabska, Magdalena Sigorska, Marzena Kaźmierczak 

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczka

Aktualności

konkurs

14.11.2024

IX Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

W wierszach patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Odnajdujemy w nich prawdę o naszych dziejach, historii, tradycji. Mają one w sobie coś wyjątkowego, tak że każdy czuje się patriotą, całym sercem wierzy w swój kraj.

 

W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział uczniowie z 5 szkół.

Jury w składzie: p. Agata Biesaga – sekretarz gminy Moszczenica,

p. Aneta Cichoń – starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim i p. Jerzy Korytkowski – były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy, przyznało nagrody  i wyróżnienia w II kategoriach wiekowych.

Klasy VII – VIII

Nagrody:

Jakub Gołębiowski - SP Jarosty

Wiktoria Ogrodnik – SP Brzoza

Zuzanna Krawczyk – SP Moszczenica

Wyróżnienia:

Michalina Malasińska – SP Moszczenica

Izabela Kawnik – SP Baby

Bianka Dąbrowska – SP Jarosty

Klasy IV – VI

Nagrody:

Antonina Ungier – SP Moszczenica

Jan Witkowski – SP Jarosty

Anastazja Nowicz – SP Jarosty

Wyróżnienia:

Paulina Piera – SP Jarosty

Jan Okła – SP Moszczenica

Maja Szymańska – SP Baby.

Nagrody książkowe ufundował p. Dariusz Magacz – Wójt Gminy Moszczenica.

Organizatorki: p. Marzena Kaźmierczak, p. Magdalena Sigorska i p. Anna Strzopa - Machulska, dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie konkursu.    

Czytaj więcej...
akademia

12.11.2024

Świętujemy Dzień Niepodległości

"Płomień rozgryzie malowane dzieje,Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,Pieśń ujdzie cało...".Pod takim hasłem w naszej szkole odbyło spotkanie z pieśnią patriotyczną.Z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości w sali gimnastycznej rozbrzmiewały pieśni, które niegdyś towarzyszyły żołnierzom, powstańcom, partyzantom walczącym na wielu frontach o wolną Polskę.Nauczyciele, uczniowie i rodzice zjednoczeni w jednym głosie- miłości do ojczyzny i pamięci o tych, którzy walczyli o jej wolność- uczcili wielki dzień zapisany na kartach historii naszej Ojczyzny .Raduje fakt, że z takim entuzjazmem, zaangażowaniem i sercem uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Czytaj więcej...
wyjazd

12.11.2024

Wyjazd klas VI - VIII do teatru

8 listopada uczniowie kl. VI – VIII wybrali się na spektakl pt. „Dziady cz. II” w reż. Tadeusza Łomnickiego. Przedstawienie miało miejsce w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Ludowego z Krakowa. Inscenizacja oddala charakter dramatu romantycznego dzięki wspanialej grze aktorów, znakomitym rekwizytom oraz niesamowitej scenografii. Sztuka bardzo się podobała, choć chwilami śpiew chóru: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…” przyprawiał o dreszcze. Organizator: p. Marzena KaźmierczakKierownik i opiekun: p. Ewa Kroczyńska Opiekunowie: p. Aneta Lipa, p. Kamila Ogłoza

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Akcja BohaterOn

Czytaj więcej...
akcja

07.11.2024

Rysiowe Animacje

Czy warto integrować klasę? Oczywiście, że  tak. Przekonali się o tym uczniowie klas biorących udział w zajęciach integracyjnych, organizowanych przez RYSIOWE ANIMACJE. Wspólne zabawy i niezapomniane chwile zostały uwiecznione na zdjęciach i filmach.https://drive.google.com/file/d/1zu2zuQupfwGoow232-9oI1l22GXRSXlz/view?usp=sharing

Czytaj więcej...
akcja

12.11.2024

Wizyta w Pieńkach Karlińskich klasy pierwszej

Jak co roku w okolicach Święta Zmarłych uczniowie naszej szkoły odwiedzają i porządkują miejsce Pamięci Narodowej w Pieńkach Karlińskich. W tym roku 29 października uczniowie klasy I wraz ze swoją wychowawczynią wybrali się do lasku w Pieńkach Karlińskich, aby uczcić pamięć ofiar.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka